Konflikt o autorstwo jednej z najważniejszych bydgoskich imprez! Kto wymyślił "Rzekę Muzyki"? [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Konflikt o autorstwo jednej z najważniejszych bydgoskich imprez! Kto wymyślił "Rzekę Muzyki"? [AUDIO] Konflikt o autorstwo jednej z najważniejszych bydgoskich imprez! Kto wymyślił "Rzekę Muzyki"?; schuetz-mediendesign/PD/pixabay.com
Ilustracja do artykułu Konflikt o autorstwo jednej z najważniejszych bydgoskich imprez! Kto wymyślił "Rzekę Muzyki"? [AUDIO]

Dominika i Waldemar Matuszakowie twierdzą, że to oni wymyślili popularny cykl "Rzeka Muzyki". Autorstwo przypisuje sobie również ratusz. Spór najprawdopodobniej skończy się w sądzie.

W przesłanym wczoraj przez Urząd Miasta komunikacie do prasy czytamy: „W związku z nieprawdziwymi informacjami, które rozpowszechniane są przez przedstawicieli PHU MAT a dotyczą cyklu "Rzeka Muzyki". Informujemy, że pomysłodawcą projektu cyklu koncertów na wodzie np. "Rzeka Muzyki" jest miasto Bydgoszcz.". Komunikat kończy się ostrzeżeniem, że w przypadku dalszych działań wpływających na negatywny wizerunek Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz jego pracowników podejmie kroki prawne.

Konflikt najprawdopodobniej skończy się w sądzie, gdyż Matuszakowie również roszczą sobie prawa do autorstwa cyklu. Dotychczasowi organizatorzy, właściciele statku Jantar, mają żal do urzędników, że zostali zaskoczeni decyzją w sprawie tegorocznej edycji imprezy. Czują się oszukani i również nie wykluczają pozwu.

- Nie rozumiemy i pytamy, jakie względy merytoryczne skłoniły do rezygnacji z zaangażowanych, doświadczonych organizatorów - mówi Dominika Matuszak.

Wyjaśnia, że cały czas miasto funkcjonowało jako organizator, ale to oni są autorami scenariusza.

- W momencie pojawienia się komunikatu, że miasto jest właścicielem pomysłu, zbuntowaliśmy się. Cały czas byliśmy przekonani, że ten projekt jest nasz, a miasto pomaga nam realizować. Projekt był realizowany absolutnie autorsko. My jesteśmy jego autorami, choć miasto próbuje to podważyć - dodaje Waldemar Matuszak.

Dominika i Waldemar Matuszak o autorstwie "Rzeki Muzyki":

Bydgoski ratusz nie kwestionuje autorstwa samego scenariusza

Twierdzi jednak, że sama idea koncertów na wodzie wypłynęła z miasta i była już przez Bydgoszcz realizowana w 2008 roku.

- Kwestia zaplecza zmieniła się dlatego, że miasto wybudowało scenę na wodzie. W związku z tym, że dysponujemy sceną na tę edycję, mogliśmy zwrócić się szerzej, do różnych firm. Wysłaliśmy zapytania ofertowe. Wysłaliśmy również do państwa Matuszaków. Nie było wcześniej prowadzonej procedury wyboru oferenta, gdyż nie posiadaliśmy sceny - Anna Strzelczyk-Frydrych z biura obsługi mediów urzędu miasta.

Anna Strzelczyk-Frydrych o idei koncertów na wodzie:

Jak informuje ratusz, w tym roku za organizację "Rzeki Muzyki" Matuszakowie zaproponowali 416 tysięcy złotych. Ostatecznie ratusz wybrał firmę, która chce zorganizować imprezę za 320 tysięcy złotych. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu poznamy tegoroczny program "Rzeki Muzyki".

Materiały dźwiękowe przygotował Dawid Olszewski, reporter Radia ESKA.

Czytaj także: Aplikacja bydgoskich uczniów okazała się hitem! Teraz jej twórcy pojadą do Szwajcarii! [AUDIO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Mundial 2018 - GRUPY, MECZE, TERMINARZ, TABELA, WYNIKI

Mundial 2018 - GRUPY, MECZE, TERMINARZ, TABELA, WYNIKI

Jak wygląda sytuacja w każdej z grup? Kiedy są konkretne mecze? Dokładny terminarz, tabele grup i wyniki poznacie na ESKA.pl

18 czerwca 2018, 20:07
ESKA Dawaj - Jankes w Moskwie kibicuje biało czerwonym!

ESKA Dawaj - Jankes w Moskwie kibicuje biało czerwonym!

Jankes, Ola Kot i Kasia Węsierska pojechali do Moskwy, by kibicować naszym w meczu z Senegalem. Śledźcie nasze relacje przez cały wtorek 19 czerwca!

18 czerwca 2018, 19:05
POLSKA - SENEGAL 2018: SKŁAD na mecz 19.06. [MUNDIAL 2018]

POLSKA - SENEGAL 2018: SKŁAD na mecz 19.06. [MUNDIAL 2018]

Polska - Senegal, czyli pierwszy mecz naszej reprezentacji na Mundialu 2018! Kto zagra 19 czerwca o trzy punkty z Senegalem? Skład poznacie na ESKA.pl!

18 czerwca 2018, 18:42
Polska - Senegal 2018: TRANSMISJA. O której i gdzie oglądać ONLINE i w TV?

Polska - Senegal 2018: TRANSMISJA. O której i gdzie oglądać ONLINE i w TV?

Polska - Senegal 19.06.2018 na żywo przed telewizorami zobaczą miliony widzów! Gdzie i o której transmisja w internecie i telewizji?

18 czerwca 2018, 18:41
Ładuję newsy