Kujawsko-Pomorskie: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat! [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: Kujawsko-Pomorskie: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat! [AUDIO] Kujawsko-Pomorskie: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!; www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Ilustracja do artykułu Kujawsko-Pomorskie: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat! [AUDIO]

Od 14 czerwca policjanci w całej Polsce prowadzą akcję „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierowców na ogromne zagrożenie, jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy samochodem to coraz częstsza przyczyny kolizji i wypadków drogowych. Jak wyliczają policjanci, wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund.

- Odbierając telefon w czasie jazdy, nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku. Średnio na 5 sekund rozpraszamy się, a przy prędkości 100 km/h pokonujemy odległość równą nawet 140 m bez żadnej kontroli. Tyle może nam zabraknąć, aby wyhamować przed przejściem dla pieszych. Każda sekunda na drodze się liczy – mówi Remigiusz Rakowski z kujawsko-pomorskiej policji.

Z Remigiuszem Rakowskim rozmawiał Dawid Olszewski, reporter Radia ESKA:

 

14 czerwca w całej Polsce, w tym w województwie kujawsko-pomorskim ruszyła akcja „Łapki na kierownicę”. Kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu w trakcie prowadzenia auta otrzymują ulotki z informacjami, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą takie zachowanie. Na końcu broszury znajduje się krótki test stworzony na podstawie zawartych w niej danych. Dzięki temu kierowcy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Oprócz bezpośrednich działań policji, kierowcy otrzymają informacje o akcji z poziomu telefonu. Po włączeniu aplikacji Yanosik wyświetli się komunikat o rozpoczęciu kampanii „Łapki na kierownicę”. Klikając w niego, użytkownicy zostaną przeniesieni na stronę, gdzie dowiedzą się o szczegółach akcji oraz zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Podobnie jak na ulotce kierowcy będą mogli również rozwiązać test online i zdobyć 5000 dodatkowych punktów w rywalizacji w aplikacji.

Przypominamy też, że za jazdę z telefonem w ręku można również ponieść konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Otrzymując w roku 5 takich mandatów, można stracić prawo jazdy z tytułu przekroczenia limitu 24 punktów karnych.

Policjanci podkreślają, że to nie mandat powinien działać odstraszająco na kierowców, ale świadomość, że kilka sekund naszej nieuwagi może kosztować czyjeś życie.

Wspólna akcja Policji i Yanosika „Łapki na kierownicę” potrwa do 25 czerwca.

Czytaj także: Powstała specjalna lista najbardziej osobliwych atrakcji na świecie. Są wśród nich miejsca z kujawsko-pomorskiego [GALERIA]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Kim jest Alicja Ruchała? Przeglądamy jej Instagram

Alicja Ruchała wystąpiła niedawno na festiwalu w Sopocie. O piosenkarce, która wcześniej rzadko pojawiała się w mediach wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Informacji o niej postanowiliśmy szukać na Instagramie.

23 sierpnia 2017, 17:10
Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski - partner Michała Piróga w Azja Express 2. Kim jest?

Piotr Czaykowski to jeden z uczestników Azja Express 2, który wspólnie z Michałem Pirógiem będzie walczył o zwycięstwo w programie. Kim jest i czym się zajmuje przystojniak?

23 sierpnia 2017, 16:59
Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron sezon 7 odcinek 6 online. Niepublikowane sceny [VIDEO]

Gra o tron - tego nie pokazano w ostatnim odcinku! Sceny, których nie zobaczyliśmy w serialu znalazły się w filmiku zamieszczonym przez stację HBO na kanale serialu na YouTube.

23 sierpnia 2017, 16:47
Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry zagrali w Gwiezdnych Wojnach. Tego nie zobaczycie w filmie

Książę William i Harry wystąpili w Gwiezdnych Wojnach? Taką informację zdradził aktor wcielający się w jedną z głównych ról w filmie. Kogo zagrali królewscy potomkowie?

23 sierpnia 2017, 16:21

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy