Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zdjęcie z artykułu: Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR] Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zgodnie z pomysłem rządu w 2017 r. wzrasta wysokość minimalnej emerytury. W marcu miałaby się też zmienić waloryzacja dotychczasowych emerytur.

Minimalna emerytura 2017

Według pomysłu rządu wysokość minimalnej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) wzrasta do kwoty 1000 zł, w stosunku do obecnie wypłacanej sumy wynoszącej 882,56 zł.


Do 840 zł miałaby wrosnąć renta socjalna (z obecnych 741,35 zł). Większa miałaby być także renta z tytułu częściowej niezdolności - z 676,75 zł ma wzrosnąć do 750 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych 2017. Będzie 1000 zł po podwyżce? [KWOTA, WARUNKI]
 


Zmiany w waloryzacji

Od marca 2017 miałaby zmienić się także waloryzacja. Wszystkie emerytury i renty - z ZUS, KRUS, zaopatrzenia służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne - miałaby zostać zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc. Według przykładu przedstawionego przez rząd osoba otrzymująca 1500 zł emerytury po waloryzacji miałaby 1510,95 zł.


- Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł. Zostaną nią objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców) - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli chodzi o rolników, to w ich przypadku także miałaby być wprowadzona gwarancja najniższej wysokości emerytury i renty, wynoszącej 1000 zł. Świadczenie mają być waloryzowane tak, jak w innych systemach.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Grammy 2017: Adele wystąpi na gali rozdania nagród

Grammy 2017: Adele wystąpi na gali rozdania nagród

Występ Adele na Grammy 2017 - to już pewne! Gwiazda będzie się starała zatrzeć złe wrażenie po wielkiej wpadce z zeszłego roku.

23 stycznia 2017, 17:52
Kamil Bednarek o Eurowizji! Weźmie udział? [WYWIAD VIDEO]

Kamil Bednarek o Eurowizji! Weźmie udział? [WYWIAD VIDEO]

Kamil Bednarek, czyli jeden z najpopularniejszych wokalistów w Polsce odwiedził studio Radia ESKA. Jednym z tematów rozmowy z redaktorem ESKA.pl była Eurowizja! Co sądzi o konkursie? Czy weźmie w nim udział? Jak podobał mu się występ Michała Szpaka? Dowiedzcie się oglądając wywiad video na ESKA.pl!

23 stycznia 2017, 17:39
Krzysztof Rutkowski walczy z rakiem. Będzie specjalny koncert dla Tarzan Boy

Krzysztof Rutkowski walczy z rakiem. Będzie specjalny koncert dla Tarzan Boy

Krzysztof Rutkowski walczy z rakiem. Z tego powodu gwiazdy disco polo organizują koncert charytatywny, z którego dochód pójdzie na leczenie lidera grupy Tarzan Boy. Sprawdź szczegóły na ESKA.pl.

23 stycznia 2017, 17:18
Popek, Sobota i Matheo - zostań czwartym królem i wystąp w teledysku Dom!

Popek, Sobota i Matheo - zostań czwartym królem i wystąp w teledysku Dom!

Popek, Sobota i Matheo dają wam niepowtarzalną możliwość pojawienia się w ich teledysku! Co trzeba zrobić, by wystąpić w klipie do singla pt. Dom? Szczegóły podrzucamy na ESKA.pl!

23 stycznia 2017, 16:45
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy