Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zdjęcie z artykułu: Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR] Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zgodnie z pomysłem rządu w 2017 r. wzrasta wysokość minimalnej emerytury. Od 1 marca 2017 roku została podwyższona i obecnie wynosi 1000 zł.

Minimalna emerytura 2017

Wysokość minimalnej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) wzrosła do kwoty 1000 zł, w stosunku do obecnie wypłacanej sumy wynoszącej 882,56 zł. Zmiany weszły w życie 1 marca 2017 r.

Zmieniły się też minimalne renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł, czyli o 73,25 zł miesięcznie. Renty socjalne zaś z 741,35 zł do 840 zł, czyli o 98,65 zł miesięcznie. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1040 zł.

 

Kto ma prawo do minimalnej emerytury?

Żeby otrzymać najniższą emeryturę należy spełnić określone warunki, w tym te stażowe. Kobiety chcące ubiegać się o najniższą emeryturę muszą udowodnić co najmniej 22-letni staż pracy, a mężczyźni 25-letni. A co jeśli po osiągnięciu wymaganego stażu okaże się, że świadczenie jest niższe niż 1000 zł? Wtedy ZUS automatycznie podniesie je do minimalnej wysokości.

Zasiłek dla bezrobotnych 1000 zł: Od kiedy? Kto dostanie? Zasady przyznawania [INFORMATOR]

 

Zmiany w waloryzacji

Wszystkie świadczenia zostaną też zwaloryzowane. Minimalna gwarantowana podwyżka wyniesie 10 zł. Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

- Rząd zdecydował się na mieszany model waloryzacji, tzw. kwotowo-procentowy, ponieważ  podwyżka wynikająca jedynie ze wskaźników ekonomicznych byłaby bardzo niewielka, praktycznie nieodczuwalna w budżetach emerytów - mówi minister Elżbieta Rafalska. - Z kolei z minimalnej gwarantowanej podwyżki skorzysta przeszło 2 mln osób pobierających świadczenia z ZUS i prawie wszyscy rolnicy, bo aż 1,1 mln osób ubezpieczonych w KRUS.

Program 10000+?

Informacja o 10 tys. zł jednorazowego, dodatkowego świadczenia - dla osób przechodzących na emeryturę dopiero po dwóch latach od uzyskania takiego prawa - pojawia się ostatnio w mediach. Oficjalnego stanowiska jeszcze nie ma, chociaż pojawią się bardziej szczegółowe głosy, które mówią, że za kolejne lata w opóźnieniu przejścia na emeryturę, potencjalna osoba miałaby otrzymywać dodatkowo nawet 5 tys. zł (za każdy kolejny rok). 

Czytaj także: Pomyślcie o etacie! Emerytury może nie być [WIDEO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - WYNIKI ważenia, kolejność walk

KSW 39 - ceremonia ważenia za nami! Kto, ile waży przed walką na Narodowym? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl!

13 min
KSW 39 - WYNIKI. Relacja na żywo: Khalidov, Mańkowski, Pudzianowski, Popek

KSW 39 - WYNIKI. Relacja na żywo: Khalidov, Mańkowski, Pudzianowski, Popek

KSW 39: Colosseum - WYNIKI wszystkich walk MMA 27.05.2017 prosto z PGE Narodowego w Warszawie sprawdzicie w relacji online na żywo na ESKA.pl.

16 min
KSW 39 - TRANSMISJA. Gdzie oglądać KSW na Narodowym za darmo?

KSW 39 - TRANSMISJA. Gdzie oglądać KSW na Narodowym za darmo?

KSW 39 na żywo 27 maja! Transmisja będzie udostępniona za darmo? Gdzie szukać streamów? Ściągę dla wszystkich osób, które chcą zobaczyć KSW na Narodowym - podrzucamy na ESKA.pl!

3 godz. 31 min.
KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW 39 - KARTA WALK. Kto walczy na Narodowym 27.05.2017?

KSW na Narodowym to jedno z największych wydarzeń w historii Federacji. Tym bardziej, że bohaterem wieczoru będą Mariusz Pudzianowski i Mamed Khalidov. Kto jeszcze? Lista zawodników do sprawdzenia na ESKA.pl

4 godz. 55 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy