Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zdjęcie z artykułu: Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR] Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zgodnie z pomysłem rządu w 2017 r. wzrasta wysokość minimalnej emerytury. W marcu miałaby się też zmienić waloryzacja dotychczasowych emerytur.

Program 10000+?

Informacja o 10 tys. zł jednorazowego, dodatkowego świadczenia - dla osób przechodzących na emeryturę dopiero po dwóch latach od uzyskania takiego prawa - pojawia się ostatnio w mediach. Oficjalnego stanowiska jeszcze nie ma, chociaż pojawią się bardziej szczegółowe głosy, które mówią, że za kolejne lata w opóźnieniu przejścia na emeryturę, potencjalna osoba miałaby otrzymywać dodatkowo nawet 5 tys. zł (za każdy kolejny rok). 

Minimalna emerytura 2017

Według pomysłu rządu wysokość minimalnej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) wzrasta do kwoty 1000 zł, w stosunku do obecnie wypłacanej sumy wynoszącej 882,56 zł. Zmiany mają wejść w życie 1 marca 2017 r.


Do 840 zł miałaby wrosnąć renta socjalna (z obecnych 741,35 zł). Większa miałaby być także renta z tytułu częściowej niezdolności - z 676,75 zł ma wzrosnąć do 750 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych 1000 zł: Od kiedy? Kto dostanie? Zasady przyznawania [INFORMATOR]
 


Zmiany w waloryzacji

Od marca 2017 miałaby zmienić się także waloryzacja. Wszystkie emerytury i renty - z ZUS, KRUS, zaopatrzenia służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne - miałaby zostać zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc. Według przykładu przedstawionego przez rząd osoba otrzymująca 1500 zł emerytury po waloryzacji miałaby 1510,95 zł.


- Minimalna gwarantowana podwyżka to 10 zł. Zostaną nią objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Na podwyżce skorzysta ok. 2,1 mln świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok.1,1 mln z 1,2 mln wszystkich świadczeniobiorców) - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jeśli chodzi o rolników, to w ich przypadku także miałaby być wprowadzona gwarancja najniższej wysokości emerytury i renty, wynoszącej 1000 zł. Świadczenie mają być waloryzowane tak, jak w innych systemach.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Jarmark Wielkanocny 2017 - kiedy i w których miastach?

Jarmark Wielkanocny 2017 - kiedy i w których miastach?

Wielkanoc coraz bliżej! W niektórych miastach pojawiły się już jarmarki wielkanocne, na których znajdziecie świąteczne produkty. Co i w którym miejscu będą kiermasze? Przekonajcie się na ESKA.pl

20 min
Milionerzy: pytanie za pół miliona o gitarę akustyczną!

Milionerzy: pytanie za pół miliona o gitarę akustyczną!

Pytanie o gitarę akustyczną przerosło jedną z uczestniczek Milionerów, która postanowiła wycofać się z gry i zabrać 250 tys. zł. 

34 min
Facebook może przestać działać! Co się zmieni?

Facebook może przestać działać! Co się zmieni?

Facebook przestał działać? Nie wiesz, o co chodzi, ale aplikacja FB jest nieaktywna? Znamy przyczynę problemu!

1 godz. 14 min.
Victoria Beckham w Carpool Karaoke! Co zaśpiewała?

Victoria Beckham w Carpool Karaoke! Co zaśpiewała?

Victoria Beckham w Carpool Karaoke powraca do śpiewania! Pomimo tego, że była członkini Spice Girls już dawno porzuciła karierę muzyczną, to dla Jamesa Cordena zrobiła wyjątek.

1 godz. 31 min.

Bieg po Nowe Życie już w ten weekend. Zapraszamy do Wisły!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy