Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zdjęcie z artykułu: Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR] Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Minimalna emerytura 2017: Ile wyniesie? Kto dostanie? Zmiany w waloryzacji [INFORMATOR]

Zgodnie z pomysłem rządu w 2017 r. wzrasta wysokość minimalnej emerytury. Od 1 marca 2017 roku została podwyższona i obecnie wynosi 1000 zł.

Minimalna emerytura 2017

Wysokość minimalnej emerytury (dla osób, które mają do niej prawo) wzrosła do kwoty 1000 zł, w stosunku do obecnie wypłacanej sumy wynoszącej 882,56 zł. Zmiany weszły w życie 1 marca 2017 r.

Zmieniły się też minimalne renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł, czyli o 73,25 zł miesięcznie. Renty socjalne zaś z 741,35 zł do 840 zł, czyli o 98,65 zł miesięcznie. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1040 zł.

 

Kto ma prawo do minimalnej emerytury?

Żeby otrzymać najniższą emeryturę należy spełnić określone warunki, w tym te stażowe. Kobiety chcące ubiegać się o najniższą emeryturę muszą udowodnić co najmniej 22-letni staż pracy, a mężczyźni 25-letni. A co jeśli po osiągnięciu wymaganego stażu okaże się, że świadczenie jest niższe niż 1000 zł? Wtedy ZUS automatycznie podniesie je do minimalnej wysokości.

Zasiłek dla bezrobotnych 1000 zł: Od kiedy? Kto dostanie? Zasady przyznawania [INFORMATOR]

 

Zmiany w waloryzacji

Wszystkie świadczenia zostaną też zwaloryzowane. Minimalna gwarantowana podwyżka wyniesie 10 zł. Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

- Rząd zdecydował się na mieszany model waloryzacji, tzw. kwotowo-procentowy, ponieważ  podwyżka wynikająca jedynie ze wskaźników ekonomicznych byłaby bardzo niewielka, praktycznie nieodczuwalna w budżetach emerytów - mówi minister Elżbieta Rafalska. - Z kolei z minimalnej gwarantowanej podwyżki skorzysta przeszło 2 mln osób pobierających świadczenia z ZUS i prawie wszyscy rolnicy, bo aż 1,1 mln osób ubezpieczonych w KRUS.

Program 10000+?

Informacja o 10 tys. zł jednorazowego, dodatkowego świadczenia - dla osób przechodzących na emeryturę dopiero po dwóch latach od uzyskania takiego prawa - pojawia się ostatnio w mediach. Oficjalnego stanowiska jeszcze nie ma, chociaż pojawią się bardziej szczegółowe głosy, które mówią, że za kolejne lata w opóźnieniu przejścia na emeryturę, potencjalna osoba miałaby otrzymywać dodatkowo nawet 5 tys. zł (za każdy kolejny rok). 

Czytaj także: Pomyślcie o etacie! Emerytury może nie być [WIDEO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Eurowizja Chórów 2017. Gdzie i kiedy oglądać na żywo online i w TV?

Eurowizja Chórów 2017. Gdzie i kiedy oglądać na żywo online i w TV?

Eurowizja Chórów już 22 lipca 2017 roku! Sprawdzamy, gdzie można oglądać transmisję na żywo z Eurowizji dla chórów w telewizji i internecie.

2 godz. 54 min.
Męskie Granie 2017: transmisja online. Gdzie oglądać na żywo?

Męskie Granie 2017: transmisja online. Gdzie oglądać na żywo?

Męskie Granie 2017 - czy obejrzymy tegoroczne koncerty ONLINE? Będzie transmisja na żywo w internecie? Sprawdź, co wiemy na ESKA.pl. 

3 godz. 26 min.
Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 online będzie udostępnione? Gdzie oglądać transmisję z najlepszego w Europie festiwalu muzyki elektronicznej? Przekonajcie się i sprawdźcie szczegóły - na ESKA.pl!

3 godz. 27 min.
Depeche Mode zagrało w Warszawie 21.07.2017. Jak było? ZDJĘCIA, VIDEO

Depeche Mode zagrało w Warszawie 21.07.2017. Jak było? ZDJĘCIA, VIDEO

Depeche Mode 21.07.2017 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie był z pewnością jednym z najbardziej spektakularnych koncertów tego roku w Polsce. Co się działo? Zdjęcia i filmy z koncertu Depeszów na ESKA.pl.

8 godz. 19 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy