Wypadek w Świeciu. 14-latka jechała hulajnogą elektryczną
Nastolatka jechała hulajnogą wzdłuż ul. Wojska Polskiego w Świeciu. Przez ulicę postanowiła przejechać na przejeździe dla rowerów. Tam w dziewczynkę uderzyła 30-letnia kierowczyni osobowego opla.
- Kobieta, zjeżdżając z ronda, nie ustąpiła pierwszeństwa kierującej hulajnogą elektryczką i potrąciła 14-latkę, która przejeżdżała przez przejazd dla rowerów. Nastolatka trafiła na diagnostykę do szpitala - informuje kom. Joanna Tarkowska z KPP w Świeciu.
Na szczęście po badaniach stało się jasne, ze dziecku nic poważnego się nie stało.
- Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, kierująca osobówką została ukarana mandatem w wysokości 2000 złotych i 12 punktami karnymi - informuje Joanna Tarkowska.
Policjanci przy okazji każdego podobnego zdarzeniach z udziałem hulajnóg elektrycznych, przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Kto może poruszać się na hulajnodze elektrycznej i jakie musi mieć uprawnienia?
Dzieci do 10. roku życia mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10. a 18. rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień, by prowadzić hulajnogę elektryczną.
Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?
- Jeżdżąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/godz. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/godz. - wyjaśnia kom. Joanna Tarkowska.
Z jaką prędkością można jeździć na hulajnodze elektrycznej?
Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/godz. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Czy trzeba mieć kask na hulajnodze?
Przepisy nie wymagają noszenia kasków, ale warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o bezpieczeństwo. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.
Przypomnijmy, do tragicznego wypadku z udziałem nastolatków doszło niedawno w pobliżu Wąbrzeźna (woj. kujawsko-pomorskie). Dwoje nastolatków miało wypadek na hulajnodze elektrycznej. Nie mieli kasków.
- 17 kwietnia 2025 roku ok. godz. 13.20 młodzi jechali hulajnogą elektryczną drogą w Przydworzu. Na łuku drogi stracili panowanie nad jednośladem i przewrócili się.
- Oboje zostali ranni, mieli obrażenia głów.
- Stan 17-latki był na tyle poważny, że śmigłowiec przetransportował ją ze szpitala w Grudziądzu do Bydgoszczy.
- Niestety lekarzom nie udało się uratować jej życia. Zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek (22 kwietnia) w wyniku odniesionych obrażeń.
- 15-letni chłopak wymagał leczenia w szpitalu.