Ruszył nabór wniosków o 300 plus. Jak dostać pieniądze?

2021-07-01 14:17

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków o 300 plus na wyprawkę szkolną dla ucznia. Wnioski można składać do 30 listopada i tylko online.

Od 1 lipca świadczenie 300 plus przysługujące w ramach rządowego programu „Dobry start” jest obsługiwane i wypłacane przez ZUS. Wnioski o 300 plus dla ucznia na rok szkolny 2021/2022 można składać tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Na wniosku trzeba podać numer rachunku bankowego, adres mailowy, numer telefonu. Te dane będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 Osoby, które złożą wniosek o 300+ dla ucznia przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@atia będą miały automatycznie założony swój profil na PUE ZUS. Informacje na temat wniosku i jego obsługi będą tylko na portalu PUE ZUS. Tam również będzie korespondencja w sprawie wniosku np. wezwanie do jego uzupełnienia lub dosłania załączników,  a także  informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia

– informuje Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

Rzeczniczka podkreśla, że pracownicy ZUS nie będą chodzić po domach, by zachęcić do złożenia wniosku czy założenia profilu na PUE. Takie działania są nielegalne.

Pomoc można dostać bezpośrednio w każdej placówce ZUS. W razie potrzeby pracownicy ZUS będą dyżurować w wybranych oddziałach urzędów miasta, gminy, MOPS i GOPS. Mobilne punkty ruszyły w placówkach Poczty Polskiej i KRUS.

W bloku na bydgoskich Wyżynach zamieszkała świnka Nuna