Zmiany na mapie Polski. Przybędzie miast. A miasto przyciąga inwestorów i daje prestiż
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak niejednokrotnie podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Zgodnie z przepisami Rada Ministrów rozpatruje wnioski w tej sprawie do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia następnego roku. Jakie więc zmiany czekają nas tym razem?
Te polskie miejscowości staną się miastami od 1 stycznia 2025 roku
To na razie projekt, ale zielone światło dała mu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od 1 stycznia 2025 roku siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta.
- Miastami staną się trzy miejscowości w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica.
- Status miasta uzyskają także: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
Miasto Kołobrzeg na razie się nie powiększy, nie ma w tej sprawie zgody
17 lipca 2024 roku pozytywną opinię, co do nadania tym miejscowościom praw miejskich, wyraziła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Sekretarz komisji, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich Marek Wójcik przedstawiając wcześniejsze ustalenia Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych zapewnił o pełnej akceptacji tych zmian i dodał, że jasnego zdania nie ma w kwestii zmian dotyczących ustalenia granic gmin pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm.
- Tu strona samorządowa nie wypracowała wspólnego stanowiska. Zespół pozostawił rozstrzygnięcie stronie rządowej - mówił Marek Wójcik.
Zmiana dotycząca ustalenia granic pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz została wycofana przez stronę rządową. Zespół pozytywnie zaopiniował zmianę granic pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce oraz pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, a także pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice oraz pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły.
- Nie uzgodniliśmy po stronie samorządowej, mając różnice zdań pomiędzy korporacjami (samorządowymi), zmian w województwie zachodniopomorskim w powiecie kołobrzeskim. Chodzi o to, aby dokonać włączenia do miasta Kołobrzeg obszaru gminy Kołobrzeg, łącznie 121 hektarów - mówił Marek Wójcik.
11 zmian, jakie zakłada rozporządzenie, będzie dotyczyło ustalenia granic miast. W tym przypadku - jak zaznaczono, oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn. Natomiast jedna zmiana dotyczy zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.