Studenci zabrali się do projektowania witryn z hasłem przewodnim na ustach: radość. Wyjątkowe ozdoby na pewno zostaną w oknach do festiwalu, który potrwa od 6 do 8 października, a może dłużej. Podczas festiwalowego weekendu mieszkańcy ocenią w głosowaniu, która podoba im się bardziej. Autorzy zwycięskiej pracy dostaną w nagrodę 5 tys. zł.
Festiwal, dzięki któremu Bydgoszcz staje się stolicą polskiego dizajnu
To jeden ze sposobów na to, by włączyć bydgoszczan w tworzenie i zachęcić do udziału w festiwalu, jaki docenili już profesjonaliści. Przed nami druga edycja Bydgoskich Dni Projektowych.
- Bydgoszcz ponownie na trzy dni stanie się stolicą polskiego dizajnu!
- Po sukcesie zeszłorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych nadszedł czas na kontynuację.
- Między 6 a 8 października Młyny Rothera ponownie zaproszą miłośniczki i miłośników dizajnu na festiwalowe wydarzenia.
- Kuratorką Bydgoskich Dni Projektowych jest Beata Bochińska, wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Bochińskich.
Organizatorzy Bydgoskich Dni Projektowych podkreślają, że mają charakter miejskiego festiwalu skierowanego do aktywnych mieszkańców miasta zainteresowanych poprawą i ulepszaniem jakości życia, między innymi dzięki dobremu projektowaniu. Jest skierowany także do profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą projektową. Zeszłoroczna edycja zgromadziła łącznie ponad 16 tysięcy gości.
– Energia pierwszych Bydgoskich Dni Projektowych utwierdziła nas w przekonaniu, że warto budować miejski festiwal, który łączy to, co najlepsze w tradycji bydgoskiego wzornictwa z impulsami do lepszego projektowania naszego otoczenia tu i teraz. A to wszystko w atmosferze święta, które łączy pokolenia i przyciąga ludzi aktywnych i kreatywnych – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.
Kuratorką wydarzenia ponownie została Beata Bochińska:
- wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie,
- badaczka trendów stylistycznych, wykładowczyni studiów podyplomowych z zakresu Design Management,
- jurorka konkursów projektowych o globalnym zasięgu oraz autorka bestsellera Zacznij kochać dizajn, który zaktywizował setki tysięcy sympatyków polskiego wzornictwa lat 60/70,
- pomysłodawczyni i kuratorka cyfrowego serwisu Dizajn na wynos;
- prywatnie, wraz z mężem, kolekcjonuje wzornictwo przemysłowe zza żelaznej kurtyny;
- urodziła się w Bydgoszczy i jest absolwentką LO nr 1.
– Budowanie programu festiwalu wymaga ode mnie namysłu i wyobraźni, ale przede wszystkim wrażliwości na to, co aktualnie dzieje się dookoła - mówi Beata Bochińska. - Naszą uwagę pochłaniają tematy związane z nadchodzącą epoką, gdzie coraz więcej działań przejmie sztuczna inteligencja. Nie sposób się do tego obszaru nie odnieść na festiwalu związanym z obszarem ludzkiej kreatywności. Będziemy zatem pytali o piękno sięgające korzeniami do doświadczeń poprzedników, ciągłość ludzkiej myśli projektowej i nie tylko - dodaje.
Co będzie się działo podczas Bydgoskich Dni Projektowych?
W programie festiwalu będą prelekcje, warsztaty, atrakcyjne zajęcia dla dzieci. Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście wystawa w Spichrzu Mącznym Młynów. Goście festiwalowi będą mogli także dzielić się inspiracjami, refleksjami i dobrą energią w przestrzeni chillout oraz w festiwalowej kawiarni. Nie zabraknie nawiązań do architektury i klimatu Bydgoszczy. Trwają intensywne prace nad programem. Żeby być na bieżąco, można zapisać się na festiwalowy newsletter.