odkrycie

Archeolodzy znaleźli TO przy ul. Fordońskiej! Znalezisko z XVI wieku właściwie wciąż działało [GALERIA]

2024-06-03 14:39

Archeolodzy Anna i Wojciech Siwiak wiedzieli, gdzie kopać. Znalezisko odkryli w trakcie prowadzenia prac ziemnych na terenie inwestycji przy ul. Fordońskiej 16 w Bydgoszczy. Do 1920 r. była tu osobna wieś, Bartodzieje Wielkie. Są dowody na to, że w XVIII w. we wsi był folwark. Mimo to zabytkowa drewniana studnia zdumiewa.

O znalezisku poinformowali pracownicy Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. 5 lipca razem wodociągowcami  zabezpieczyli zabytkową, pochodzącą najpewniej z XVI w. drewnianą studnię.

  • Odkryli ją archeologowie Anna i Wojciech Siwiak podczas prowadzenia prac ziemnych na terenie inwestycji przy ul. Fordońskiej 16 w Bydgoszczy.
  • Te tereny do 1920 r. stanowiły osobną wieś, Bartodzieje Wielkie. Źródła z XVIII w. wspominają o funkcjonującym we wsi folwarku.

Na niżej przedstawionej mapie z 1857 r. muzealnicy czerwonym okręgiem zaznaczyli lokalizację studni.

Ciekawe odkrycie przy ul. Fordońskiej. Znalezisko z XVI wieku właściwie wciąż działało

i

Autor: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

- Pewnego rodzaju zagadką jest cylindryczny obiekt wewnątrz studni - mówią pracownicy bydgoskiego muzeum. - Prawdopodobnie ów drewniany wydrążony element spełniał funkcje filtracyjne, o czym mogą świadczyć znajdujące się w nim warstwy tłucznia kamiennego, pokruszonej ceramiki i żwiru. Co ciekawe studnia zlokalizowana była zaledwie 20-30 m od koryta Brdy. Podczas jej wydobywania wciąż delikatnie napływała do niej woda z najpłytszych warstw wodonośnych - dodają.

Muzealnicy zabezpieczyli wszystkie elementy znaleziska. Niebawem trafią do specjalistycznej pracowni zajmującej się konserwacją drewna. Najpewniej zajmą się nią specjaliści w Biskupinie, znamy już więcej szczegółów na ten temat. Wszystko po to, by potem można było oglądać studnię w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Najprawdopodobniej już po wakacjach na wystawie wokół Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 będzie można oglądać kocioł parowy odnaleziony w listopadzie zeszłego roku niedaleko Wyszogrodu, na terenie dawnej cegielni w Starym Fordonie. Eksponat został uzupełniony o silnik.

Tłumy bydgoszczan na pikniku strzeleckim