Skoki na główkę, pływanie po alkoholu czy intensywnym opalaniu, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych – to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków nad wodą

i

Autor: Lech Kamiński, www.torun.pl Czego unikać, by bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem i jeziorem?

Czego unikać, by bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem i jeziorem?

2021-06-17 21:15

Skoki na główkę, pływanie po alkoholu czy intensywnym opalaniu, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych – to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków nad wodą. Poniżej kilka porad co zrobić, jak się zachowywać i czego unikać, by bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem i jeziorem?

Jednego możemy być pewni - lato i wakacje za pasem. Ma być pięknie, słonecznie i upalnie. Takie są w każdym razie prognozy długoterminowe. O ile im wierzyć, czas urlopu możemy planować bez obaw o niepogodę i to zarówno w lipcu, jak i sierpniu. Warto pomyśleć o nakryciu głowy, kremie do opalania oraz zaopatrzyć się w duże ilości wody. Warto już teraz także przeanalizować kilka zasad, by czuć się bezpiecznie nad wodą i to zarówno w pogodę, jak i wtedy, gdy będzie grzmiało, czy w czasie nawałnicy z silnym wiatrem. Takie zjawiska też mogą się w lato zdarzyć, choć tylko sporadycznie. Na ogół będzie słonecznie i upalnie. Jednym słowem - pięknie i wakacyjnie!

Aura zaczyna sprzyjać wypoczynkowi nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas spędzania czasu w pobliżu akwenów. Przestrzegając kilku podstawowych zasad możemy znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Największym wrogiem jest alkohol. Pojawić się mogą dreszcze, przykurcze mięśni, a także zaburzenia oddychania. Osoba po spożyciu alkoholu nie jest w stanie realnie ocenić własnej sprawności i sytuacji. Jeżeli do tego w grę wchodzi szok termiczny - tragedia jest bardzo możliwa, wręcz bardzo prawdopodobna.

Ostrożnie po opalaniu i posiłku

Podobne skutki może powodować zbyt szybkie wejście do wody bezpośrednio po opalaniu. Policjanci ostrzegają przed gwałtownym wchodzeniem do wody, jeżeli wcześniej zażywaliśmy kąpieli słonecznej. Należy to robić stopniowo i powoli, ochładzając wodą twarz oraz okolice serca i karku, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do termicznego szoku organizmu, spowodowanego dużą różnicą temperatur. Kąpiel po posiłku również nie jest wskazana ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu żołądka.

Kąpieliska – tylko strzeżone

Korzystajmy z akwenów, które są strzeżone przez ratownika, a przy tym przestrzegajmy obowiązującego tam regulaminu. Takimi miejscami są pływalnie kryte, kąpieliska ograniczone bojami przystosowane do kąpieli, dokładnie sprawdzone i zatwierdzone pod kątem powszechnego użytku. Pływać można tylko w terenie wyznaczonym i oznakowanym w zależności od posiadanych umiejętności pływackich. Do wody można wchodzić tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga oznaczająca kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Flaga czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody ze względu na panujące warunki sprzyjające wypadkom lub utrudniające niesienie pomocy osobom w stanie zagrożenia życia. Natomiast brak flagi na maszcie informuje, że nie jest prowadzony nadzór ratowniczy.

Zdradliwe rzeki, skoki na główkę

Szczególnie odradzamy kąpiele w rzekach. Te ze względu na swój nurt są niebezpieczne nawet dla najlepszych pływaków. Często nie jesteśmy w stanie ocenić czy woda, w której się kąpiemy, nie kryje w sobie niebezpiecznych niespodzianek w postaci miejsc zabagnionych, zarośniętych, zatopionych konarów czy też zimnych i zdradliwych prądów wodnych. Mundurowi ostrzegają też, aby nie skakać do wody na tzw. główkę. Jak pokazuje życie, jest to bardzo szybka droga do urazu kręgosłupa, a tym samym utraty pełnej sprawności.

Należy też pamiętać, by zapewnić dzieciom, a nawet młodzieży bezpieczeństwa nad wodą. Zwłaszcza dzieci powinniśmy mieć zawsze na uwadze i nigdy nie powinniśmy tracić ich z zasięgu wzroku. Pływacką brawurę i zbyt dużą pewność siebie powinniśmy zostawić najlepiej jeszcze w domu, przed wyjazdem nad wodę. Nigdy też nie powinniśmy kąpać się w czasie burzy, czy po zmroku. Gdy widzimy zagrożenie - alarmujmy pod numerem 112. Nigdy nie bądźmy obojętni widząc, że ktoś potrzebuje pomocy. I czy to w wodzie, czy na plaży. W dzień gorącego lata nie trudno o udar, czy porażenie słoneczne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

AQUA Toruń otwarte!
Źródło: Czego unikać, by bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem i jeziorem?