Bydgoskie szkoły pod lupą uczniów. Ruszył Ranking Szkół Przyjaznych LGBT. Można już ocenić szkoły średnie. To może być ważne dla uczniów, którzy planują kolejne etapy edukacji i wybierają szkoły, do których chcą pójść.
- Jest to projekt skierowany do osób ze szkół średnich w całej Polsce. Polega on na tym, że zadawanych jest kilka pytań, są ankiety w internecie, a uczniowie odpowiadając na nie mogą powiedzieć, czy ich placówka jest przyjazna i tolerancyjna – informuje Wiktor Kapłanowski, koordynator rankingu.
W szkole znajdują się jednak nie tylko uczniowie, są również nauczyciele – zwracają uwagę koordynatorzy rankingu. Jak zwróciła uwagę Anna Niewiadomska, niektórzy pedagodzy nie umieją poradzić sobie z sytuacją, gdy w klasie znajduje się transpłciowy uczeń. Wówczas pojawia się problem, jak rozwiązać daną sytuację, by zarówno ten uczeń, jak i reszta czuli się komfortowo i aby w klasie panowała przyjazna atmosfera.
- Ta mapa jest wskazówką dla uczniów. Osoby, które są zainteresowane tematem będą wiedziały, do jakiej szkoły papierów nie składać. To jest również sygnał dla szkoły, która powinna się zastanowić, co poszło nie tak, że uczniowie uważają, iż szkoła nie jest przyjazna dla młodzieży LGBT. Jeśli placówkę oceniono jako niebezpieczną dla tych grup, to grono pedagogiczne powinno się zastanowić, co poszło nie tak - mówi Anna Niewiadomska, koordynatorka rankingu.
Zdaniem koordynatorów rankingu, Bydgoszcz jest coraz bardziej tolerancyjna.
- Po poprzednim roku widzimy, że zainteresowanie rankingiem wzrasta i mamy nadzieję, że w tym roku więcej szkół się w to włączy i więcej ich znajdzie się na mapie - mówi Wiktor Kapłanowski, koordynator rankingu.
Głosowanie internetowe potrwa do 12 kwietnia. Wyniki będą znane na koniec miesiąca.