Dawna moda damska na wystawie w Bydgoszczy. W Muzeum Okręgowym ruszyła wystawa strojów i akcesoriów mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja, historyka sztuki i kolekcjonera mody. Bydgoszczanie mogą zobaczyć, jak ubierały się kobiety w pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Można podziwiać ponad 300 obiektów.
Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą dla naszych zwiedzających iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950. Wystawa jest opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach
- mówi Natalia Szczerbińska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Unikatowe eksponaty w Bydgoszczy
Zwiedzający przeniosą się na dancing z lat 20. - 30. XX wieku, gdzie zobaczą suknie wieczorowe, w których tańczono charlestona, jazz czy walca. Pojawił się model sukni podobny do stroju, który nosiła Tola Mankiewiczówna w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku. Są też przykłady mody dziennej z lat 20. i 30. Zwiedzający przejdą też do stylu New Look Christiana Diora jako wzorca klasycznej powojennej elegancji.
Po raz pierwszy w kraju prezentujemy unikatową suknię francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925 roku, której druga wersja przechowywana jest jedynie w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Przestrzeń ekspozycji wypełniają też realizacje mniej znanych autorów i pracowni krawieckich, charakteryzujące się wielką pieczołowitością wykonania i znajomością trendów
- dodaje Szczerbińska.
Są też wątki bydgoskie, na przykład autograf Poli Negri, która często odwiedzała swoją matkę w zakupionej specjalnie dla niej kamienicy.
Wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie można oglądać w Bydgoszczy aż do 3 kwietnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej.