Wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

i

Autor: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, materiały prasowe

Dawna moda damska na dużej wystawie w Bydgoszczy

2021-12-08 15:23

Wyjątkowa kolekcja w Bydgoszczy. Już możecie zobaczyć, jak kiedyś ubierały się kobiety. W Muzeum Okręgowym trwa wystawa jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja, historyka sztuki.

Dawna moda damska na wystawie w Bydgoszczy. W Muzeum Okręgowym ruszyła wystawa strojów i akcesoriów mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja, historyka sztuki i kolekcjonera mody. Bydgoszczanie mogą zobaczyć, jak ubierały się kobiety w pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Można podziwiać ponad 300 obiektów.

Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą dla naszych zwiedzających iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950. Wystawa jest opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach

- mówi Natalia Szczerbińska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Unikatowe eksponaty w Bydgoszczy

Zwiedzający przeniosą się na dancing z lat 20. - 30. XX wieku, gdzie zobaczą suknie wieczorowe, w których tańczono charlestona, jazz czy walca. Pojawił się model sukni podobny do stroju, który nosiła Tola Mankiewiczówna w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku. Są też przykłady mody dziennej z lat 20. i 30. Zwiedzający przejdą też do stylu New Look Christiana Diora jako wzorca klasycznej powojennej elegancji.

Po raz pierwszy w kraju prezentujemy unikatową suknię francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925 roku, której druga wersja przechowywana jest jedynie w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Przestrzeń ekspozycji wypełniają też realizacje mniej znanych autorów i pracowni krawieckich, charakteryzujące się wielką pieczołowitością wykonania i znajomością trendów

- dodaje Szczerbińska.

Są też wątki bydgoskie, na przykład autograf Poli Negri, która często odwiedzała swoją matkę w zakupionej specjalnie dla niej kamienicy.

Wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie można oglądać w Bydgoszczy aż do 3 kwietnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny