Anita Sokołowska

i

Autor: materiały prasowe

Debiut reżyserski Anity Sokołowskiej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Premiera w styczniu

2022-12-01 13:57

Już 14 stycznia 2023 roku w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu Anity Sokołowskiej. Aktualnie odbywają się próby sceniczne do debiutu reżyserskiego. „Komediantki” Władysława Reymonta - nabierają tempa – komentuje teatr.

Znana polska aktorka filmowa i teatralna. Anita Sokołowska zadebiutowała na scenie Teatru Studyjnego rolą Klary w Ślubach panieńskich wyreżyserowanych przez Jana Machulskiego. Obecnie jest jedną z bardziej znanych aktorek w Polsce.

Największą popularność przyniosła jej rola doktor Leny Starskiej w popularnym serialu TVP Na dobre i na złe, a także postać Zuzy, w którą wcieliła się w serialu Przyjaciółki, emitowanym na Polsacie. Obecnie znana aktorka będzie miała swój debiut reżyserski. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 14 stycznia 2023 roku w bydgoskim teatrze.

„Komediantka” to opowieść o miłości i nienawiści do teatru. Janka Orłowska, pełna ideałów dziewczyna ze wsi przyjeżdża do stolicy, żeby dołączyć do towarzystwa teatralnego dyrektora Cabińskiego.

Towarzystwo latem gra w tak zwanym teatrzyku ogródkowym, czyli na scenie pod gołym niebem połączonej z kawiarnią, jesienią jedzie w objazd po miastach prowincjonalnych.

Reymont, który zanim zajął się pisaniem, sam próbował sił jako aktor w tego typu trupie, bezlitośnie sportretował artystów, dyrekcję, a nawet krawcową towarzystwa Cabińskiego. Niemal wszyscy bohaterowie powieści są opętani wizją sukcesu, który nigdy nie nadchodzi.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny

Wszyscy żyją marzeniem, nie zważając na to, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z ich fantazjami. Wszyscy biedują, mężczyźni próbują dorobić hazardem, kobiety znajdują sobie bogatych „mecenasów” i marzą, że będą grać wielkie role w Teatrze Warszawskim (dzisiejszym Narodowym).

Tymczasem grają głównie „bukiety dramatyczne” czyli - jak pisze Reymont - „komedyjkę, operetkę jednoaktową, wyjątek z dramatu i taniec solowy”.

Spektakl oparty jest na klasycznie skrojonej adaptacji powieści. Bohaterowie mówią wyłącznie słowami Reymonta, ze sceny rozbrzmiewają też fragmenty narracji, które uzupełniają to, czego zabrakło w dialogach.

Autorką scenariusza jest dramatopisarka Maria Wojtyszko. Za adaptację przestrzeni spektaklu oraz projekt kostiumów odpowiedzialny jest Wojciech Faruga.

Informacja prasowa