W planach jest pokaz sprzętu wojskowego, będzie też żołnierska grochówka. Działać będą również punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej - ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie, dlatego warto zabrać dowód osobisty.
Poza piknikami w 70 miejscowościach MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Tam też będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne, które potrwa do 11 miesięcy.
W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pikniki wojskowe odbędą się w dwóch miejscowościach:
- Kruszwica – Rynek.
- Golub-Dobrzyń - Zamek Golubski, ul. PTTK 13.
Podczas pikniku w Kruszwicy będzie można zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, który jest na wyposażeniu jednostek wojskowych z Torunia, Inowrocławia, Bydgoszczy, wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia, Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kujawia” z Kluby 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, obejrzeć występy sekcji tanecznej i wokalnej z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” z Kruszwicy, artystów z Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wśród dodatkowych atrakcji także paintball i tradycyjny żołnierski poczęstunek – grochówka.
W czasie pikniku w Golubiu-Dobrzyniu będzie można zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym z Torunia, Brodnicy, Grudziądza, a także wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia, Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kujawia” z Kluby 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, obejrzeć występy uczniów z Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia z Golubia Dobrzynia oraz artystów z Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wśród dodatkowych atrakcji także pokaz husarii, paintball, pokazy uczniów klas mundurowych z Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, pokaz sprzętu i wyposażenia historycznego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz grochówka.
Dodatkowo 21 maja od 11.00 do 18.00 oprócz pikników wojskowych będą działać mobilne punkty rekrutacyjne w miejscowościach:
- Nakło nad Notecią, Przystań „Powiat Nakielski”– punkt rekrutacyjny zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy;
- Brodnica, Muzeum Zamek, ul. Zamkowa 1 – punkt rekrutacyjny zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brodnicy;
- Świecie-Rynek – punkt rekrutacyjny zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Grudziądzu;
- Aleksandrów Kujawski, Plac Lotników Polskich (przy budynku Poczty Polskiej) - punkt rekrutacyjny zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Toruniu;
- Włocławek, Park na Słodowie, ul. Wysoka 12, Przystań nad Wisłą, ul. Piwna 1a - punkt rekrutacyjny zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji we Włocławku;
W tych punktach również będzie można poznać szczegóły dotyczące wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, złożyć wniosek i porozmawiać z żołnierzami o ich codziennej służbie wojskowej.