Pierwsze dwa zabiegi ginekologiczne raka trzonu macicy przy użyciu nowego robota chirurgicznego w bydgoskim Centrum Onkologii zostały wykonane 26 kwietnia.
- Zakup drugiego urządzenia da Vinci oraz przeszkolenie zespołu obsługującego robota to niewątpliwy sukces – chwalą specjaliści z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Chirurgia robotowa da Vinci to najnowocześniejsza procedura zabiegowa, w której konwencjonalna technika laparoskopowa jest połączona z precyzyjną technologią robotyczną. Trójwymiarowy obraz obszaru chirurgicznego to jego niewątpliwy atuty. System da Vinci ma taką samą zdolność ruchu jak ludzki nadgarstek. Konstrukcja zapewnia chirurgowi lepszy zakres ruchu i zręczność. Filtr drżenia eliminuje wszelkie niekontrolowane ruchy powstałe w rękach chirurga. Robot da Vinci pozwala na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi – dodają.
Korzyści z zabiegów w asyście robota da Vinci:
- mniejszy ból po operacji,
- minimalne blizny lub ich brak,
- krótszy pobyt w szpitalu,
- szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej,
- mniejsza utrata krwi.
10 maja Centrum Onkologii poinformowało, że trwają szkoleniu z obsługi robota kolejnych zespołów operatorów z Oddziałów Klinicznych: Chirurgii Onkologicznej oraz Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów. Dzięki temu zakres wykonywanych zabiegów zostanie rozszerzony o kolejne jednostki chorobowe.
Drugi robot kosztował ponad 14 mln. zł, z czego dofinansowanie z EFRR wyniosło 10 mln. zł, pozostała kwota to wkład własny Centrum Onkologii.
W Centrum Onkologii w Bydgoszczy już od końca października zeszłego roku wykonywane są zabiegi przy użyciu pierwszego robota. Początkowo były to głównie operacje prostaty. Robotyzacja w medycynie daje nadzieję na to, że lekarze sprostają rosnącej liczbie pacjentów, potrzebujących takiego leczenia. Chirurdzy wskazują, że w ciągu najbliższej dekady przybędzie ich nawet o 30 proc.
- Rocznie w naszym ośrodku jest wykonywanych 250 operacji nowotworu gruczołu krokowego - przekazują specjaliści z CO w Bydgoszczy. - To najwięcej w kraju. Dzięki robotowi liczba tego typu zabiegów jeszcze wzrośnie - dodają.