Spis treści
- Popularność Rodzinnych Ogrodów Działkowych w latach 90.
- Wzrost zainteresowania działkami po pandemii COVID-19
- Rodzinne Ogrody Działkowe. Aktualne trendy i ceny
- Przyczyny wzrostu zainteresowania działkami w ostatnich latach
- Modernizacja działek. Coraz lepsza infrastruktura i udogodnienia
Popularność Rodzinnych Ogrodów Działkowych w latach 90.
Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) to tereny przeznaczone na uprawę roślin oraz rekreację, zarządzane przez lokalne organizacje lub stowarzyszenia działkowców. Na początku lat dwutysięcznych wśród mieszkańców bloku niezwykle popularne były weekendowe wyjazdy na tak zwaną działkę.
Tam znajdował się mały domek użytkowy, który spełniał podstawowe funkcje, ale nie był przeznaczony do całorocznego zamieszkania i znacznie różnił się od typowego domu jednorodzinnego.
Działki, na których można było zrobić grilla i hodować własne uprawy zaczęły wkrótce masowo znikać.
- Działkę w Bydgoszczy otrzymaliśmy od teściowej w 1995 roku. Sprzedaliśmy ją w 2012, bo była już zbędna i nikt już na nią nie jeździł. Wówczas była niewiele warta. Patrząc jednak z perspektywy czasu, żałujemy, że nie poczekaliśmy paru lat. Dziś działki ROD są już znacznie droższe -relacjonuje pani Ilona z Bydgoszczy.
Wzrost zainteresowania działkami po pandemii COVID-19
Wzrost zainteresowania działkami ROD nastąpił głównie w okresie pandemii COVID-19 oraz w wyniku rosnącej fascynacji zdrowym stylem życia i poszukiwania niedrogich opcji na spędzanie czasu na świeżym powietrzu w dobie obostrzeń, nakazu zasłaniania ust i nosa i ograniczonego dostępu do wielu atrakcji w mieście i poza miastem.
Zainteresowanie działkami rekreacyjnymi od tamtego czasu pozostaje na wysokim poziomie, a według danych Otodom Analytics od 2022 roku w Polsce wzrosła liczba ofert sprzedaży takich działek. Portal bezprawnik donosił w tym roku, że wzrost popytu jest wyraźnym sygnałem rosnących cen.
Rodzinne Ogrody Działkowe. Aktualne trendy i ceny
Jeszcze przed 2020 rokiem, działki ROD można było kupić (choć formalnie są dzierżawione, a nie kupowane) za kilka tysięcy złotych. Obecnie średnie ceny tych działek sięgają już kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególnie w większych miastach.
Dla przykładu, cena działki o powierzchni 300 m wraz z murowanym domkiem, drewnianą altaną i pomieszczeniem gospodarczym na terenie ROD „Jutrzenka” przy Kanale Bydgoskim to koszt ok. 70 tysięcy złotych wzwyż!
Ceny działek w Bydgoszczy, wystawionych na popularnych portalach z ogłoszeniami, wynoszą 200-300 zł za metr kwadratowy. Natomiast ceny nowoczesnych, całorocznych domków mogą przekraczać 550 zł za metr kwadratowy.
Przyczyny wzrostu zainteresowania działkami w ostatnich latach
Co spowodowało tak nagły wzrost zainteresowania i popytu na działki ROD? To przede wszystkim zmiany kulturowe. Obecnym „trendem” jest zdrowy tryb życia i ekologia. Wzrost świadomości zdrowotnej, który nasilił się w ostatnich latach, przyczynił się do większego zainteresowania uprawą własnych warzyw i owoców. Takie możemy oczywiście uprawiać na działce. To nie koniec!
Jednym z głównych powodów jest tutaj także wzrost kosztów nieruchomości. Rosnące ceny nieruchomości w miastach sprawiły, że działki ROD stały się bardziej atrakcyjną alternatywą dla osób, które szukają niedrogiego miejsca na relaks i uprawę ogrodu.
Modernizacja działek. Coraz lepsza infrastruktura i udogodnienia
Kolejnym powodem są zmiany, które nastąpiły ze strony samych "Rodzinnych Ogrodów Działkowych". Modernizacja infrastruktury działek ROD, w tym poprawa dostępu do mediów i wyposażenia, zwiększyła ich atrakcyjność. Działki zaczęły być bardziej komfortowe i funkcjonalne, co przyciągnęło i nadal przyciąga nowych użytkowników.