Premiera „Miodowych lat” miała miejsce w 1998 roku. Widzowie od razu pokochali bohaterów serii: Karola i Alinę Krawczyków oraz Tadeusza i Danutę Norków. Tuż obok głównych postaci znalazły się te epizodyczne, które również wniosły wiele do fabuły.
Mowa przede wszystkim o teściowej Karola nazywanej „mamusią”, sąsiadce Grzelakowej czy patologicznym sąsiedzie, który kilka razy znajdował się w więzieniu – panu Kurskim. Ten ostatni stał się bohaterem trzynastego odcinka czwartego sezonu pt. „Romeo z W(e)ronek”.
Sąsiad Kurski recytuje refren piosenki Sanah. Wszystko zobaczymy w odcinku "Romeo z W(e)ronek"
Kurskiego opuściła konkubina. Bardzo szybko znalazł on sobie nowy obiekt westchnień – dużo starszą od siebie teściową Krawczyka. Pomimo kryminalnej przeszłości, okazuje się, że sąsiad Krawczyków i Norków ma duszę poety. Wszystko dzięki latom młodości spędzonym w poprawczaku.
Wychowawca o przerażającym pseudonimie - Krwawy Edward katował podopiecznych zakładu poprawczego, w którym dorastał sąsiad Kurski. Nie używał on bynajmniej przemocy fizycznej. Jak zaznaczył bohater – Krwawy Edward katował ich poezją, której kazał uczyć się im na pamięć. Regularne odpytki i zmuszanie do recytowania śniły się Kurskiemu po nocach.
Po wielu latach pamiętał jednak utwór literacki, który w artystyczny sposób wyrecytował Krawczykowi i Norkowi. Utwór wyda się znajomy wszystkim fanom piosenek Sanah, a także słuchaczom radia, gdyż twór wokalistki jest obecnie niezwykle popularny.
- Nie widziałam Cię już od miesiąca. I nic.
Jestem trochę bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca,
lecz widać można żyć bez powietrza!
Tekst, który wyrecytował Kurski z „Miodowych lat” to nie tylko refren piosenki Sanah, a przede wszystkim utwór autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pt. „Miłość”. Pochodzi on z tomu poetyckiego pt. „Pocałunki”.
Sanah "Pocałunki". Refren pochodzi z utworu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Co ciekawe Sanah, która od jakiegoś czasu stara się łączyć muzykę ze sztuką literacką (co wychodzi jej znakomicie) i wykorzystuje cenione utwory w swoich piosenkach, dokładnie tak samo nazwała nazwała swój przebój.
Słowa „nie widziałam cię już od miesiąca" mają już prawie sto lat!
Sam tom poetycki, jak i słynne słowa „nie widziałam cię już od miesiąca (..)” mają już prawie sto lat! Zostały wydane w dwudziestoleciu międzywojennym, a dokładnie w 1926 roku w Warszawie.
Tom po raz pierwszy ukazał się w księgarni Ferdynanda Hoesicka. Znajdziemy w nim tematykę taką jak: miłość, obserwację codzienności czy inne refleksje. I tu kolejna ciekawostka! Sanah nie była pierwszą piosenkarką, która wykorzystała „Pocałunki” Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w swojej piosence.
Sanah nie jest pierwszą artystką, która wykorzystała "Pocałunki" w piosence
W 1967 roku do tekstu z tomu przebój ułożyła Ewa Demarczyk. Utwór znalazł się na płycie Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego. Wiele lat później poezję Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wydaną w 1926 roku w formie muzycznej zaprezentowała Maria Sadowska.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska nie bała się tematyki aborcji i związków pozamałżeńskich. Uznano ją za skandalistkę
Maria Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska urodziła się w roku 1881. Była poetką i dramatopisarką dwudziestolecia międzywojennego. Jako pisarka zadebiutowała w roku 1924 zadebiutowała dzięki Szofer Archibald. Komedia w trzech aktach.
Wiele utworów artystki uznano za skandaliczne ze względu na poruszoną tematykę aborcji i związków pozamałżeńskich. To nie przeszkodziło jednak, by poetka uznana została za wybitą i porównywana do Moliera, Wilde’a, czy Witkacego.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska zmarła 9 lipca 1945 w Manchesterze.