Podsumowanie wydarzeń roku 2022. Oto, co działo się w ostatnich12 miesiącach!
Podsumowanie wydarzeń roku 2022. Oto, co działo się w ostatnich12 miesiącach!
Styczeń
Zapowiedź rosyjskiej agresji
Styczeń upłyną w pod znakiem rosnącego napięcia na linii Rosja-Ukraina. Politycy za pośrednictwem światowy mediów informowali o ruchach rosyjskich agresorów. Już w połowie miesiąca USA przekazywało informacje o ruchach armii. Zdradzały one rosyjskie plany – zajęcie Kijowa i obalenie ukraińskich władz.
Afera Pegasusa
W Polsce styczeń mijał początkowo w rytm doniesień AP o aferze szpiegowskiej z Pegasusem w roli głównej. Pierwsze informacje na ten temat zaczęły pojawiać się już w grudniu 2021 roku. Zgodnie z ustaleniami działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, z pomocą izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego inwigilowani byli m.in., mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Od połowy stycznia w Senacie prace zaczęła komisja nadzwyczajna, której zadaniem było wyjaśnienie przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa.
Luty
Wojna w Ukrainie
W lutym wszystkie informacje i wydarzenia przyćmił wybuch wojny w Ukrainie. Rosja dokonała agresji na tereny swojego zachodniego sąsiada. Siły ukraińskie stawiły czoła rosyjskimi najeźdźcom z trzech stron. Moskwa zaatakowała z lądu, morza i powietrza. Był to największy atak w Europie od II wojny światowej. Jego następstwem była natychmiastowa migracja początkowo setek tysięcy mieszkańców Ukrainy, później milionów.
Marzec
Polska pomoc Ukraińcom
Marzec to czas egzaminu z empatii Polaków wobec uciekających przed rosyjską agresja Ukraińców. Szeroko zakrojona pomoc – najpierw będąca efektem oddolnej obywatelskiej inicjatywy i mobilizacji, później z państwową koordynacją – popłynęła szeroką rzeką w stronę polsko-ukraińskiej granicy i dalej, za nią. Miliony opuszczających swój kraj w obawie o własne życie obywateli Ukrainy znaleźli w Polsce pomoc – od tej logistycznej, przez zakwaterowanie, po najbardziej podstawową.
Sankcje na Rosję
Marzec to także miesiąc, w którym w życie zaczęły wchodzić pierwsze silne sankcje zachodnich państw na Rosję. Stopniowo, tydzień po tygodniu zaczęły przynosić one efekt w postaci spowolnienia gospodarki agresora.
Joe Biden w Rzeszowie
W związku w trwającą agresją Rosji na Ukrainę, Rzeszów stał się ważnym przygranicznym punktem wojskowym ze względu na lotnisko w Jasionce i stacjonujące w okolicy wojska. Z tego względu w marcu stolicę Podkarpacia odwiedził Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Spotkał się w Rzeszowie z Prezydentem Andrzej Duda i przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy.
Kwiecień
Skandal na gali oscarowej
Kwiecień to pierwszy miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie, w którym do mediów zaczęły przeciskać się wydarzenia o znacznie niższej randze ważności. Jedną z nich była sytuacja, jaka miała miejsce podczas tegorocznego rozdania Oscarów. Mowa o ataku Willa Smitha na Chrisa Rocka. Aktor zaatakował prowadzącego oscarową galę komika, gdy ten zdecydował się zażartować z fryzury Jad Pinkett Smith. Skończyło się to „wygnaniem” Willa, zarządzonym przez Akademię Filmową Hollywood. Ma ono trwać przez 10 lat.
Proces Johnny’ego Deppa i Amber Heard
W miesiącu tym rozpoczął się także głośny proces Johnny’ego Deppa i Amber Hear. Byli małżonkowie postanowili publicznie oskarżać się o wzajemną przemoc domową. Wbrew wyrokowi sądu, nie było tu wygranych – twarz stracili oboje.
Maj
Psi saper odznaczony
Oprócz wielu tragicznych informacji związanych z agresją Rosji na Ukrainę, do zaczynają powili trafić także te dobre. Jedną z nich bez wątpienia było przyznanie przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego psiemu saperowi, Patronowi. Czworonożny bohater – biało-brązowy Jack-Russel terier – na co dzień pomaga rozminowywać obwód czernihowski po wycofaniu się z niego wojsk rosyjskich.
Czerwiec
Szokująca decyzja Sądu Najwyższego USA ws. aborcji
Sąd Najwyższy USA w ostatnich dniach czerwca orzekł, że zapisy amerykańskiej konstytucji nie gwarantują prawa do aborcji, a sprawa regulacji procedury należą do władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym precedensową decyzję w sprawie Roe v. Wade, obowiązującą od 1973 roku. Sytuacja skutkowała powszechną falą protestów w całych Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Decyzja znacząco przyczyniła się do wyniku wyborów, które w USA odbywały się w listopadzie.
Lipiec
Boris Johnson nie jest już premierem Wielkiej Brytanii
Po serii skandali, które przewinęły się przez Downing Street 10 w 2022 roku, do dymisji ostatecznie podał się skompromitowany premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.
Sierpień
Zatrucie Odry
Sierpień nie przyniósł dobrych wiadomości. Już pod koniec lipca znad Odry zaczęły napływać niepokojące informacje o śniętych rybach, martwych zwierzętach i zatruciu rzeki. Sytuacja w kolejnych tygodniach uległa dramatycznemu pogorszeniu. Kosztowała życie setek tysięcy zwierzęcych żyć. Jak się okazało, za katastrofę ekologiczną odpowiedzialne były złote algi. Zatruły one Odrę – jednak to czynnik ludzki stworzył im do tego odpowiednie warunki. Niestety sprawa nie doczekała się wyciągnięcia adekwatnych konsekwencji.
Wrzesień
Wielka Brytania z trzecią w historii kobietą w roli Premiera
Wrzesień to także miesiąc rewolucji w Wielkiej Brytanii. Po odejściu za stanowiska premiera-skandalisty Borisa Johnsona, brytyjska królowa Elżbieta II powierzyła misję powołania nowego rządu Liz Truss. Liderka Partii Konserwatywnej jako trzecia kobieta w historii zajęła biuro przy Downing Street 10. Została także 15. i równocześnie ostatnim szefem rządu w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II.
Śmierć królowej Elżbiety II
Na początku września Wielką Brytanią wstrząsnęła ogromna strata. Mowa tu o śmierci królowej Elżbiety II. Brytyjska monarchini zmarłą w wieki 96 lat. Zasiadała na tronie od 1952 roku, czyli 70 lat, co czyni ją najdłużej panującą królową w historii brytyjskiej Korony.
Protesty w Iranie po śmierci 22-letniej Mahsy Amini
Wrzesień w Iranie upłynął pod znakiem protestów. Od połowy września ich intensywność stale nasilała się przez kolejne tygodnie, a później miesiące. Demonstranci wyszli na irańskie ulice w geście niezgody na to, co spotkało Mahsę Amini. Spotkanie kobiety z tzw. policją moralności, zakończyło się tragedią. 22-latka zmarła w efekcie pobicia po zatrzymana za „niewłaściwy strój”, czyli niewystarczająco zakryte włosy.
Wybuchy gazociągu Nord Stream
W końcówce września opinią publiczną wstrząsnęły informacje o eksplozjach w pobliżu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Podwodne wybuchy odnotowały stacje pomiarowe w Szwecji i Danii. Obserwacje Morza Bałtyckiego potwierdziły podejrzenia – nitki gazociągów zostały nieodwracalnie uszkodzone, co oznaczało wyciek gazu.
Październik
Elon Musk przejął Twittera
Najbogatszy człowiek świata stał się właścicielem jednego z najważniejszych portali społecznościowych świata. Transakcja została finalizowana po miesiącach przepychanek i niepewności. Miliarder swoje „panowanie” na Twitterze rozpoczął od czystek w szeregach pracowników medium.
Odejście Truss i wybór nowego premiera
Liz Truss w roli szefową brytyjskiego rządu utrzymała się zaledwie 44 dni. Jej następcą został Rishi Sunak, były minister finansów Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy premier, który przyjął misję powołania rządu od świeżo upieczonego monarchy brytyjskiego, Karola III.
Listopad
Tragedii w Seulu
Pierwsze dni listopada to w mediach głównie informacje dotyczące tragedii, do której doszło w dzielnicy Itaewon, w Seulu. W wyniku paniki, która wybuchał podczas otwartej imprezy ulicznej zorganizowanej 29 października z okazji Halloween, śmierć poniosło 156 osób, a ponad 133 zostały ranne.
Wybuch w Przewodowie
W listopadzie wojna w Ukrainie upomniała się także o ofiary na terenie Polski. Mowa tu o dwóch osobach, które zginęły w wybuchu, do którego doszło w połowie listopada w miejscowości Przewodów, w powiecie hrubieszowskim. Ustalenia specjalistów wskazały prawdopodobną przyczynę zdarzenia. Doszło do niego w wyniku wzmożonego rosyjskiego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy, a pocisk, który zabił Polaków, był jednym z wystrzelonych w ramach ukraińskiej obrony przed ostrzałem agresora.
Grudzień
"6" w Lotto
Grudzień rozpoczął się wybornie dla szczęśliwca, który trafił "6” w losowaniu Lotto. Wygrywające numery wylosowała tylko jedna osoba. Nagroda sięgnęła kwoty 3 357 545,90 zł.
Mundial 2022
Koniec 2022 roku to także początek mundialowych zmagań. Tym razem odbyły się one w Katarze. Można mówić nawet o sukcesach polskiej drużyny piłkarskiej. Biało-czerwoni wyszli z grupy po raz pierwszy od 1986 roku.