
Teksty o charakterze seksualnym
Nawet jeśli komentarze mają mieć wydźwięk pozytywny (np. ale masz fajną d*pę, podniecasz mnie) są tekstami, które w zakładzie pracy absolutnie nie mogą mieć miejsca! Teksty te upadlają pracownika i są konkretnym przykładem mobbingu. Krzywdzącym stereotypem jest to, że molestowanie w pracy dotyczy tylko kobiet. Ofiarą może (i nierzadko jest) być również mężczyzna.

Izolowanie od grupy
Mobbingiem będzie również utrudnienie dostępu pracownikowi do informacji, rozsiewanie plotek, które zmienią opinię o pracowniku wśród innych, a także ograniczenie mu kontaktu z innymi współpracownikami (jeśli inni mogą się ze sobą komunikować w trakcie zmiany).

Zlecanie bezsensownych zadań
Jeśli przełożony zleca ci czynności bezsensowne – tylko dlatego, by się z ciebie pośmiać – stałeś się ofiarą mobbingu. Przejawem mobbingu będzie również zlecanie zadań nieadekwatnych do twojego stanowiska pracy (trudnych) po to, by wytykać ci błędy i cię ośmieszyć.

Pseudonimy o negatywnym wydźwięku
Jeśli jesteś osobą zmagającą się z otyłością i zyskałeś pseudonim „gruby”, choć wcale ci się to nie podoba – jesteś ofiarą mobbingu. Dokładnie tak samo będzie w przypadku innych „ksyw”, które są aluzją do twojego wyglądu, głosu lub każdego innego kompleksu.

Wyzwiska, poniżanie, ośmieszanie
Dla przykładu – mobbingiem będzie nazywanie pracownika „idiotą”, „debilem” lub innymi epitetami sugerującymi, że jest osobą o niskim ilorazie inteligencji. Regularne krzyki, wyzwiska i przekleństwa również będą przejawem tego procederu.

Problemy z chamskimi współpracownikami
Należy pamiętać, że mobberem nie jest tylko i wyłącznie pracodawca czy przełożony. Może to być również współpracownik, nawet na niższym stanowisku. Jeśli słyszysz ze se strony kolegów wyzwiska, jesteś ośmieszany i upokarzany. Powinieneś od razu to zgłosić przełożonemu.

Ignorancja
Dla przykładu lekceważenie pracownika, nie udzielanie mu odpowiedzi na istotne pytania, wyśmiewanie jego opinii i pomysłów, a także pominięcie go w przyznawaniu premii (jeśli reszta wynagrodzonych wykonywała pracę na tym samym poziomie).

Grożenie utratą pracy
Twój pracodawca w nieuzasadniony sposób grozi ci zwolnieniem, obcięciem pensji etc. ( dla przykładu - nie łamiesz regulaminu pracy, ani prawa, lecz po prostu nie wyrabiasz się ze swoimi obowiązkami) – jest to typowy przykład mobbingu.