Te błędy najczęściej popełniamy w Wielkanoc. Sprawdź, czy i ty robisz to źle
Wielkanoc to czas tradycji, ale i często popełnianych błędów. Składanie życzeń w nieodpowiednim momencie, błędy w czasie święcenia koszyczka, czy nawet niewłaściwe pisanie życzeń - to tylko niektóre z potencjalnych pułapek, które czyhają na nas w Wielkanoc. Czy i ty robisz to źle? Zajrzyj do naszej galerii, a się przekonasz!
Sprawdź, czy i ty robisz to źle
Składanie życzeń w nieodpowiednim momencie
Zmartwychwstanie Chrystusa miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę. Chociaż tradycja nakazuje składanie życzeń wielkanocnych w dniu Wielkiej Niedzieli, należy jednak zważać na kontekst społeczny, który może przysporzyć kłopotów. Wysyłając życzenia, możemy zakłócić cudowną atmosferę wielkanocnego śniadania komuś bliskiemu. Osoba ta zmuszona jest przerwać wspólny posiłek, aby odebrać telefon lub odpisywać na wiadomości. Eksperci od savoir-vivre zalecają, aby składać życzenia trochę wcześniej, na przykład dzień lub dwa przed samą niedzielą.
Święconka w kościele. Nie wykonujemy znaku krzyża!
Kolejny błąd dotyczy święcenia koszyczka wielkanocnego w kościele podczas Wielkiej Soboty. Gdy ksiądz kropi nasze koszyczki wodą święconą, nie powinniśmy wykonywać w tym czasie znaku krzyża (przeżegnać się)! Robią to jednak prawie wszyscy. Ksiądz wymawia wówczas formułkę, „Panie, poświęć te pokarmy” a nie nas! Kapłani często zauważają, że widok osób, które w tym momencie wykonują znak krzyża (jakby to oni byli tymi pokarmami), przywołuje u nich uśmiech.
Czego nie powinno się wkładać do święconki?
W środku koszyczka wielkanocnego należy umieścić podstawowe produkty spożywcze, z których każdy symbolizuje coś innego. Na przykład, chleb reprezentuje dobrobyt, ser - przyjaźń, a wędlina - obfitość i zdrowie. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne produkty, które nie powinny znaleźć się w koszyku, ale często i tak je tam wkładamy! Przede wszystkim mówimy tu o przedmiotach użytkowych takich jak obrazki, sztuczne baranki i inne ozdoby czy też czekoladowe zajączki, które są symbolem obrzędu pogańskiego – Jarych Godów. Ponadto, nie powinien znajdować się tam alkohol.
Przedświąteczne porządki w Wielki Piątek. Czy to dozwolone?
Wielki Piątek to dzień upamiętnienia Męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. To jeden z dwóch dni w roku, w którym wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły. Wielu przyjęło również, że tego dnia kategorycznie zabronione jest sprzątanie domu przed świętami i przekłada generalne porządki na Wielką Sobotę, by przeżyć Wielki Piątek z należytą powagą. Otóż jest to nieprawda! Tego dnia w kościele obowiązuje zakaz sprawowania wszystkich sakramentów (poza namaszczeniem chorych), również mszy świętej. Zamiast tego sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Nie powinniśmy wówczas uczestniczyć w zabawach, lecz sprzątanie nie jest zakazane. Jeśli nie uporaliśmy się z przedświątecznymi porządkami – możemy zrobić je w piątek.
Lany poniedziałek to nie „śmingus dyngus”!
W Poniedziałek Wielkanocny praktykujemy tradycję "polania wodą", polegającą na polewaniu się wodą. To odniesienie do symboliki chrześcijańskiej, związanej z oczyszczeniem i przygotowaniem na nowe życie zmartwychwstania Chrystusa. Na święto zwane także Lanym Poniedziałkiem wielu woła również „śmingus dyngus”, co jest błędem. Prawidłowa nazwa to „śmigus dyngus”, bez „n” w środku w pierwszym słowie frazy.
Jak piszemy ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, a jak ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY?
Jeśli piszemy życzenia wielkanocne sms-em lub przez inny komunikator, pamiętajmy o poprawnej pisowni. Życzymy wspaniałych Świąt Wielkanocnych – oba wyrazy wielkiej litery lub świąt Wielkiej Nocy – pierwszy wyraz z małej, a dwa kolejne wielkiej litery. To bardzo powszechny błąd używany przez Polaków.
Gotowe życzenia
Notorycznie popełnianym błędem jest sposób, w jaki składamy życzenia naszym bliskim i znajomym. Często sięgamy po gotowe rymowanki z internetu lub wymyślamy je sami, by następnie masowo wysłać je do dziesiątek kontaktów w telefonie. Coraz popularniejsze staje się również wysyłanie gotowych obrazków z automatycznymi sentencjami lub gifów. Eksperci od savoir vivre zauważają, że taki sposób życzeń jest po prostu niegrzeczny. Odbiorca wie, że jest tylko jednym z wielu, którzy otrzymali te same życzenia, co sprawia, że gest staje się mało szczery. Lepszym rozwiązaniem jest wysłanie krótkiego, ale autentycznego sms-a, który nie brzmi jak szybkie załatwienie obowiązku złożenia życzeń, ale wyraża szczere życzenia, np. Aniu! Wszystkiego dobrego na Święta.