
Jakie to zwierzęta?

Prętnik karłowaty
Istnieją gatunki karłowate, jednakże takie posiadają swoją podstawową (niepomniejszoną) formę. Prętnik karłowaty – może nie miałby rasistowskiego wydźwięku gdyby nie fakt, że nie ma gatunku prętnika – zwyczajnego. Nazwa zaznacza, że rybka rośnie do niewielkich rozmiarów, ale odnosi się do karłowatości – achondroplazji, czyli strasznej choroby. Karłowatość definiuje się jako wzrost poniżej trzeciego centyla lub powyżej dwóch odchyleń standardowych w porównaniu do norm dla osoby w określonym wieku i płci. Tu nie ma mowy o czymś takim.

Ćma cygańska
Ćma cygańska, obecnie zwana brudnicą nieparką, to jeden z gatunków motyli inwazyjnych. Jej larwy żywią się liśćmi drzew liściastych, w tym owocowych, powodując degradację roślin. O zmianę nazwy „gypsy moth” (cygańska ćma) postulowali przedstawiciele Entomological Society of America, którzy zwrócili uwagę na to, że nazwa ta obraża osoby pochodzenia romskiego. Szczególnie zważywszy na to, że mowa tu o szkodnikach, a nie owadach pożytecznych.

Poświerka McCowna
Ptak znany wcześniej jako Poświerka McCowna został przemianowany na Poświerkę Preriową (Thick-billed longspur). Pierwotna nazwa tego gatunku pochodziła od Johna P. McCowna, generała armii Konfederacji podczas wojny domowej w USA. Nazwa ta została postrzegana przez różne grupy jako „bolesne odniesienie do niewolnictwa i rasizmu", co doprowadziło do jej zmiany w Stanach Zjednoczonych, a także na całym świecie.

Bawół Kafryjski
Nazwa „kafryjski”, jest stricte związana z południową Afryką i odnosi się do wojen kafryjskich, które miały miejsce w XVIII i XIX wieku pomiędzy Burami a plemionami Bantu. Bawół ten jest zaliczany do "Wielkiej piątki Afryki", powszechnie uważany jest za bardzo niebezpieczne zwierzę, ponieważ przebija rogami i zabija kilku ludzi każdego roku. Nazwa tego gatunku nawiązuje zatem typowo do historycznych konfliktów w tamtym regionie i przez to jest zwyczajnie rasistowska.

Mrówka cygańska
Zmiana nazwy mrówki cygańskiej, tak samo, jak w przypadku ćmy cygańskiej jest związana z inauguracją projektu Better Common Names Project, którego celem było wyeliminowanie z nazewnictwa naukowego terminów uważanych za obraźliwe i rasistowskie.

Karp azjatycki
Karp ten żyje w amerykańskich rzekach i Wielkich Jeziorach Północnoamerykańskich, choć gatunek ten rzeczywiście w XIX wieku sprowadzony został z Azji. Jednakże ryba ta stała się gatunkiem inwazyjnym, a utrzymywanie nazwy Azjatycki miało kojarzyć się negatywnie z ludnością pochodzenia azjatyckiego. Negatywny wydźwięk nasilił się szczególnie w okresie po II wojnie światowej i człon „azjatycki” był bardzo utożsamiany z rzecznym szkodnikiem. W 2014 r. urzędy stanu Minnesota nazwę „karp azjatycki” zastąpiły określeniem „karp inwazyjny”.

Prusaki
Taka nazwa na karalucha funkcjonuje w języku polskim i rosyjskim gdyż istniało fałszywe przekonanie, że przywędrowały z Niemiec (Prus). W dzisiejszych czasach nazwa prusak na szybko namnażającego się, obrzydliwego szkodnika może obrażać naszych sąsiadów. Obecnie coraz częściej używa się słowa karaczany lub zwyczajnie karaluchy.