20 pacjentów przebywa na izolacji w inowrocławskim szpitalu, po tym jak w placówce wykroto przypadki zakażenia bakterią New Delhi.
- Wśród tych 20 pacjentów, dwóch spełnia kryteria zakażenia. Z kolei pozostałych 18 osób są to pacjenci, którzy są nosicielami tej bakterii. Ich stan jest stabilny. Osoby te są leczone zgodnie z wytycznymi - mówi Bartosz Myśliwiec, naczelny lekarz szpitala.
Konieczne było wprowadzenie w placówce reżimu sanitarnego.
- Wykonywane są badania przesiewowe u pacjentów. Wydzielono sprzęt medyczny i sanitarny dla osób izolowanych. Ponadto cały czas zwracamy szczególną uwagę na higieniczne mycie i dezynfekcję rąk i zachowanie szczególnej ostrożności przy kontakcie z chorym - mówi Marta Myśliwiec z sanepidu w Bydgoszczy.
W lipcu bieżącego roku bakterię New Dehli wykryto w poznańskim szpitalu. New Delhi, a dokładniej Klebsiella pneumoniae to pałeczki zapalenia płuc należące do grupy bakterii jelitowych. Jest odporna na większość antybiotyków.
New Delhi może doprowadzić do poważnych infekcji, takich jak zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a także powodować wiele innych chorób, a infekcje wywołane przez tę bakterię mogą doprowadzić do sepsy.