Jak ma wyglądać plac Teatralny w Bydgoszczy? Społecznicy mają swój pomysł

i

Autor: D. Witt

wokół nas

Jak ma wyglądać plac Teatralny w Bydgoszczy? Społecznicy mają swój pomysł. Chodzi też o ul. Focha

2024-08-23 14:36

Znaczące miejsce w samym sercu Bydgoszczy - plac Teatralny - ma przejść rewitalizację. Trwają dyskusje o tym, co ma się tam zmienić, co pojawić, jak - planując przyszłość - podejść do bogatej historii tego miejsca. Bydgoski Ruch Miejski ma swoją koncepcję.

Bydgoski Ruch Miejski postuluje w sprawie placu Teatralnego. Projekt przebudowy musi być szeroki

Plac Teatralny to ważne miejsce nie tylko dziś, ale także, a może przede wszystkim historycznie. Istniał tu klasztor Karmelitów i Teatr Miejski. Sam plac łączył niegdyś Stare Miasto ze Śródmieściem.

- Na stałe wpisał się też w głowach mieszkańców teren zielony na zachód od pierwotnego placu, jako równoważna część placu Teatralnego. Rosną na nim spore już drzewa i krzewy, wiele spośród nich jest przez specjalistów wskazywana jako cenne okazy - przypominają członkowie Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. - Brakiem poszanowania dla natury byłoby ich wycięcie. Na otoczenie placu wpływają także pobliskie bulwary Brdy, a wraz z nimi ulica Stary Port, w części będąca już przeznaczona tylko dla pieszych. Nie sposób nie wspomnieć o powstającej w pobliżu inwestycji Nowy Port, która niewątpliwie wpłynie na okolicę, zarówno w kontekście zmian funkcjonalnych, jak i nowych miejsc podróży. Takim miejscem podróży z placu bądź przezeń, z wykorzystaniem niedalekiego kładki Jana Kiepury, jest także tętniąca życiem Wyspa Młyńska. Ulicą, która wpływa w bardzo istotny sposób na dzisiejsze i przyszłe zagospodarowanie ruchu, jest ul. Focha. Ta z kolei docelowo przeznaczona jest do uspokojenia ruchu - dodają.

Społecznicy podkreślają, że wszystkie planowane inwestycje i przebudowa placu spowoduje, że w tym miejscu będzie więcej pieszych i rowerzystów, zmienią się tez ścieżki, którymi będą chcieli podążać. 

- Dzisiejsze potoki, szczególnie ten odbywający się z ul. Gdańskiej na ul. Mostową, są olbrzymim potencjałem do wykorzystania, ale też w istotny sposób wpływają na plany wobec tego obszaru. Z drugiej strony istotnym punktem docelowym jest przystanek tramwajowy, który jak najszybciej powinien doczekać się swojego towarzysza w przeciwległym kierunku, a jednocześnie mógłby zostać przesunięty bliżej ul. Gdańskiej - wyliczają społecznicy.

Ul. Focha w Bydgoszczy ma zmienić swój charakter. Przestanie być tranzytowa?

Dodają, że to miejsce, jako punkt łączący wschód z zachodem, północ z południem, lewy brzeg z prawym brzegiem rzeki, Stare Miasto ze Śródmieściem, Stary Port z Nowym Portem czy Wyspę Młyńską z samym placem Teatralnym, powinno być wizytówką nie tylko na skalę kraju, ale i Europy. I od razu uściślają, że nie chodzi wcale o wielkie budynki czy spektakularne rozwiązania architektoniczne.

- Można jednak wprowadzać światowe trendy architektoniczne czy kształtowania krajobrazu miasta, ale też trendy w kształtowaniu miejskiej zieleni, bioróżnorodności czy w wykorzystywaniu rzek w projektowaniu przestrzeni publicznych miast - zaznaczają.

Bydgoski Ruch Miejski postuluje, by projekt rewitalizacji placu Teatralnego stworzyć tak, żeby nowe rozwiązania były wkomponowane w istniejącą tkankę miejską. Chodzi o to, żeby opracowanie zawierało przestrzeń placu Teatralnego od północnej pierzei ul. Focha aż do brzegu Brdy, między wschodnią pierzeją placu (z Savoy’em) i ulicą Karmelicką oraz fragment Starego Portu wraz bulwarem przynajmniej do ulicy Pocztowej oraz odcinek ulicy Focha od skrzyżowania z ul. Gdańską do planowanej ulicy Nad Portem, czyli okolic Mostów Solidarności i przystanków tramwajowych przy Operze. Społecznicy podkreślają, że takie całościowe spojrzenie na to miejsce w ramach jednej inwestycji pozwoli uporządkować tę część miasta, pozwoli wykorzystać reprezentacyjny i rekreacyjny potencjał całego obszaru.

Punktem zapalnym może być ul. Focha. Jeśli faktycznie z ulicy tranzytowej zmieni się w - powiedzmy - spacerowa, reprezentacyjną, objęcie jej i najbliżej okolicy planem rewitalizacji pozwoli na wprowadzenie tam życia.

- Przestrzeń na ulicy Focha powinna być zaplanowana wspólnie z placem Teatralnym, ponieważ może to być jedyna okazja w ciągu wielu lat, aby zaprojektować ją w sposób maksymalnie spójny z otoczeniem, tj. placem, ul. Gdańską, powstającym placem przed Operą, ale także z ulicą Warmińskiego oraz planowaną ul. Nad Portem wraz z placem między tą ulicą a Mostami Solidarności - podnoszą społecznicy. 

Co dalej z placem Teatralnym w Bydgoszczy?

  • Wiosną Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy i lokalny oddział Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprosiły mieszkańców na debatę wokół rewitalizacji placu Teatralnego.
  • To była okazja, by poznać zdanie bydgoszczan na ten temat jeszcze przed rozpisaniem konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tej części miasta.
  • Podczas dyskusji i po niej rzucono wiele pomysłów, wśród nich budowę pomnika, centrum handlowego, kongresowego, palmiarni czy nawet odbudowę dawnego teatru.
Bydgoski Ruch Miejski chce, by nie tylko plac Teatralny, ale duży obszar wokół objąć przebudową

i

Autor: JJ. Serrano
Centrum Bydgoszczy w przebudowie. Zaglądamy na Rybi Rynek FB ESKA MIEJSKA

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?