Kolejny piknik militarny w Bydgoszczy! Na Starym Rynku zaprezentują się oddziały reprezentacyjne NATO z Polski, Czech i Słowacji

i

Autor: D. Witt/UM Bydgoszcz

wydarzenia

Piknik militarny w Bydgoszczy! Na Starym Rynku zobaczymy oddziały reprezentacyjne NATO z Polski, Czech i Słowacji

2024-05-22 8:42

Będzie pokaz musztr paradnych. Na Starym Rynku zobaczymy oddziały reprezentacyjne z Polski, Czech i Słowacji. Potem impreza przeniesie się na Wyspę Młyńską.

W marcu minęło 25 lat od wstąpienia Polski do NATO oraz 20 lat od powołania w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) Paktu Północnoatlantyckiego.

- Powstanie JFTC, pierwszej takiej jednostki w tej części Europy było bardzo dobrą decyzją. Dziękuję wszystkim tym, którzy tę decyzję podejmowali, bo dzięki temu Bydgoszcz znalazła się na mapie NATO. Dla miasta to wymierne korzyści wizerunkowe, ale i też ekonomiczne - podkresla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

2024 rokiem NATO i JFTC w Bydgoszczy

Uchwałą rady miasta rok 2024 obchodzimy w Bydgoszczy jako Rok NATO i JFTC.

- Dla NATO ten rok jest szczególny. Mija bowiem 75 lat od powstania sojuszu i 25 lat od przyjęcia m.in. Polski, czy mojej ojczyzny, a więc Czech do NATO, a 20 lat temu w Bydgoszczy powstało JFTC, które stało się integralną częścią miasta. Poprzez wystawę chcemy pokazać właśnie nasz związek z miastem - mówi gen. Petr Svoboda, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC.

Piknik militarny w Bydgoszczy. Będą pokazy i wojskowa grochówka

W środę 22 maja odbędzie się piknik organizowany przez Bydgoszczy i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Rozpocznie się o godz. 16.30 na Starym Rynku. Na jego płycie zaprezentują się oddziały reprezentacyjne z Polski, Czech i Słowacji z pokazem musztr paradnych. Potem impreza przeniesie się na Wyspę Młyńską. Tam na mieszkanki i mieszkańców Bydgoszczy czekać będą kolejne atrakcje, m.in. występy zespołu folkowego oraz orkiestr wojskowych z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy. Nie zabraknie również wojskowej grochówki.

Bydgoszcz jest polską stolicą NATO

8 maja w Porcie Lotniczym Bydgoszcz odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona 20-leciu JFTC. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie (drugim jest Joint Warfare Centre jest w Norwegii). W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy. Wkrótce w naszym mieście powstanie też Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina.

Noc Muzeów 2024. Zaglądamy do filii Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy