Do końca czerwca można zgłaszać chętnych do bycia ławnikami sądowymi w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy i Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy na kadencję 2024-2027. To ważne zadanie: ławnicy są przedstawicielami społeczeństwa biorącymi udział w wydawaniu wyroków. Wybiorą ich miejscy radni.
- Kandydatury mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, byle nie były to partie polityczne.
- Swoich kandydatów może też zgłosić grupa co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, mieszkających stałe na terenie gminy dokonującej wyboru.
- Mamy 25 kompletnych zgłoszeń, po ponad dwóch tygodniach zbierania kandydatur - mówi Romuald Zajączkowski, przewodniczący zespołu do spraw technicznego wyboru ławników do sądów powszechnych w Bydgoszczy. - Potrzebnych jest 165 osób. Zachęcam zwłaszcza niezdecydowanych. Ławnik ma określone zadania: powinien się stawić na każde wezwanie sądu, zapoznać wcześniej ze sprawą, w jakiej ma uczestniczyć. Ławnik ma bez mała takie prawa jak sędzia. Jego głos jest ważny, dlatego istotne, by wydawał opinie według swojego suramina - dodaje.
Kto może zostać ławnikiem sądowym w Bydgoszczy?
- Ławnikiem może zostać osoba, która korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich oraz ma obywatelstwo polskie.
- Ławnik powinien mieć ukończone 30 lat, ale być przed 70.
- Wśród wymagań są: nieskazitelny charakter, wykształcenie co najmniej średnie i stan zdrowia umożliwiający pełnienie tej funkcji.
- Nie każdy może zostać ławnikiem. Wykluczone są osoby zatrudnione w sądach i prokuraturach, funkcjonariusze policji i służby więziennej, żołnierze, duchowni, a także radni gminy, powiatu i województwa.
Ile zarabiają ławnicy w Bydgoszczy?
Żeby wziąć udział w sprawie, ławnik musi wziąć urlop. W zamian otrzymuje ok. 130 zł brutto za dzień pracy w sądzie (to więcej niż w poprzedniej kadencji).
Szczegóły dotyczące składania zgłoszeń można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej bydgoskiego ratusza.