Bydgoszczanki biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z teorii
Dziewczyny uczą się w IX LO w Bydgoszczy, niedługo będą zdawały międzynarodową maturę. Wcześniej jednak same zadbały o to, by mieć sporo dodatkowych zajęć.
- Biorą udział w ogólnopolskiej, praktycznej olimpiadzie Zwolnieni z teorii.
- Polega na tym, że uczestnicy sami realizują projekty społeczne.
- Zdobywają przy tym praktyczne umiejętności potrzebne na rynku pracy, uczą się zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania problemów oraz zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia.
Bydgoszczanki postanowiły przyjrzeć się temu, co dzieje się w ich szafach. To był jednak tylko drobny impuls, który zmobilizował je do szerszych działań i... zakupów w lumpeksach.
Licealistki organizują warsztaty krawieckie i pokaz mody z drugiej ręki
Ich projekt ma uświadomić ludzi o szkodliwości fast fashion i jej wpływie na naszą planetę. Jak opisują, zjawisko szybkiej mody, polega na masowej produkcji ubrań zgodnie z najnowszymi trendami po jak najniższych kosztach, co ma ogromny wpływ na jakość życia pracowników takich firm, ale jest też niezwykle szkodliwe dla środowiska. Dlatego organizują warsztaty plastyczne i krawieckie w szkole, których zwieńczeniem będzie konkurs w formie fashion show. Chcą w ten sposób zachęcić ludzi do odnawiania swoich starych ubrań oraz zakupów w second handach. Podczas pokazu uczniowie i uczennice zaprezentują, jakie stylizacje stworzyli.
Nastolatki chcą pomóc planecie
- Pomysł na ten projekt wziął się z naszych obserwacji - mówi jedna z uczestniczek. - Wiedziałyśmy, że mamy wokół wiele kreatywnych osób, które będą chciały wziąć udział w warsztatach, ale i tak ogromna frekwencja nieco nas zdziwiła. Równocześnie i my czerpiemy pełnymi garściami z tej inicjatywy - uczymy się pracy w zespole, współpracy innej niż dotąd np. na lekcjach. Mamy okazję poznawać nowe osoby i działać z tymi, z którymi dotąd nie miałyśmy okazji. Nasze koleżanki i koledzy bardzo pozytywnie odbierają idee, które promujemy. To, co satysfakcjonuje nas najbardziej, to realny wpływ, jaki mamy na codzienne wybory osób, biorących udział w warsztatach i konkursie, naszych odbiorów w sieci. To, jak przyjmują ekologiczne rozwiązania. Cieszmy się, że możemy w ten sposób nieść pomoc planecie, która tak bardzo tego potrzebuje - dodaje.
Bydgoskie firmy włączyły się w pomysł licealistek
Pomysłodawczynie współpracują z bydgoskimi firmami, m.in. z butikiem cyrkularnym, dzięki temu zdobędą pieniądze na zorganizowanie spotkań z ekspertami i nagrody dla zwycięzców. Udowadniają, że w bydgoskich lumpeksach można znaleźć prawdziwe perełki.
Z ekologicznym przekazem do nastolatków trafiają poprzez media społecznościowe, ale planują też stworzyć spot reklamowy i pokazać w nim, co zrobiły i jak działają na rzecz ochrony środowiska oraz walki z nadmiernym kupowaniem odzieży.