Miasto zapewnia też, że w trakcie wakacji mieszkańcy będą mogli zwiedzać zabytek i podziwiać panoramę Bydgoszczy z tarasu widokowego.
To była ruina budowlana, a teraz świeci pełnym blaskiem i jest perłą architektury, która dopełnia Wyspę Młyńską, serce i salon miasta. Cieszę się, że możemy wreszcie, chociaż częściowo oddać to wyjątkowe miejsce mieszkańcom. Wkrótce będzie można zobaczyć ten obiekt od środka
- mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Park Kultury ma pomysł, jak ożywić to miejsce w przyszłości. W planach są między innymi plenerowe pokazy filmów, targi śniadaniowe, rodzinne warsztaty czy kameralne koncerty.
Przetarg na pierwsze lokale gastronomiczne, czyli kawiarnię na tarasie i lodziarnię w budynku dawnych łazienek zostanie ogłoszony w maju. Niewykluczone, że zostaną otwarte jeszcze w tym sezonie. Wkrótce ruszą też przetargi na wyposażenie wnętrz.
Dla instytucji to rozpoczęcie pracy, drugiego etapu, bo ten budynek jest do podziwiania i będziemy go podziwiać, ale on ma też żyć, tętnić życiem, ma być wypełniony ludźmi. To jest nasze zadanie, jako instytucji. Do tej pracy przystępujemy. Pierwszą wystawę stałą będzie można zwiedzić na początku przyszłego roku
- mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Parku Kultury w Młynach Rothera.
To jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji w Bydgoszczy. Przez wielu jest bardzo oczekiwana. Na razie będzie dostępny taras z fontanną. Poszczególne części obiektu będą oddawane do użytku po kolei - spichrz zbożowy na początku przyszłego roku, Młyn Rothera - budynek centralny pod koniec 2022, spichrz mączny w połowie 2023 roku.