Siedem polskich politechnik w europejskim Top-100
Znamy wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich. W gronie Top-100 uczelni z całej Europy znalazło się aż siedem polskich politechnik. Najlepszy wynik osiągnęła Akademia Górniczo-Hutnicza, zajmując 48. miejsce, wyprzedzając Politechnikę Gdańską, Politechnikę Warszawską i Politechnikę Śląską (wszystkie ex aequo na 64. miejscu).
Na 78. miejscu uplasowała się Politechnika Wrocławska, a Politechniki Poznańska i Łódzka zajęły ex aequo 96. pozycję. W rankingu znalazło się 226 uczelni z 27 krajów UE oraz ze Szwajcarii i Norwegii, w tym 21 polskich uczelni technicznych.
Które miejsce zdobyła Politechnika Bydgoska?
W zestawieniu znalazła się także uczelnia wyższa z Bydgoszczy! Politechnika Bydgoska uzyskała 181. miejsce z wynikiem 32,85 punktów. Uczelnia niestety spadła z pozycji, ponieważ w tym samym konkursie w 2023 znajdowała się ona na 173 miejscu, czyli osiem miejsc wyżej.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku w rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” Politechnikę Bydgoską uznano za szóstą uczelnią w Polsce pod względem Innowacyjności! Uczelnia odnotowała znaczące awanse w kategorii kierunków technicznych. Awansowała m.in. na 11. miejsce w Architekturze z 12., Biotechnologia - miejsce 11. z 14., Elektronika i telekomunikacja - miejsce 10. z 11., Inżynieria biomedyczna – 12. z 13. W kategorii kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne skok zanotowała Zootechnika – pozycja 7, natomiast w obrębie kierunków ekonomicznych – Zarządzanie.
Metodologia rankingu EngiRank
EngiRank to regionalny ranking tematyczny, który opiera się na wskaźnikach specyficznych dla Europy, takich jak udział uniwersytetów w programach Erasmus+ i Horizon. W jego ramach oceniane są uczelnie w krajach o podobnych warunkach prawnych i kulturowych, zaangażowane w wspólne badania (Europejska Rada ds. Badań Naukowych) oraz akademicką współpracę w ramach konsorcjów europejskich.
Metodologia EngiRanku, oprócz tradycyjnych wskaźników, takich jak liczba publikacji i cytatów, uwzględnia także współpracę z przemysłem, wspólne projekty badawcze z sektorem biznesowym, patenty, wkład w osiąganie celów zrównoważonego rozwoju, a także udział w programach UE (Horizon i Erasmus+ dla Uniwersytetów Europejskich) oraz akredytacje inżynierskie (ENAEE, ABET).
Dane użyte do rankingu pochodzą z bazy Scopus Elsevier, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, programu Horizon Europe oraz od organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE).