- 26 listopada o godzinie 19 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej podczas finału Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego wystąpią najmłodsi bydgoscy artyści.
- Członkowie Chóru Dziecięcego Rubinki będą współwykonawcami wymagającego dzieła Credo Krzysztofa Pendereckiego.
Chór przygotowuje się do występu pod ręką dyrygentki dr Agnieszki Sowy. Do uczniów bydgoskiego PZSM z Krakowa przyjechał na próbę meastro prof. Maciejem Tworkiem, który poprowadzi finał festiwalowy.
Elżbieta Penderecka usłyszała w Bydgoszczy Chór Dziecięcy Rubinki i zaprosiła na festiwal
- Chór Dziecięcy Rubinki od dawna zdobywa laury i występuje na prestiżowych wydarzeniach, udział w Finale Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego to swego rodzaju kontynuacja i efekt lat dobrej pracy - mówi dr Joanna Derenda-Łukasik, dyrektorka Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. - A zaproszenie przyszło od pani Elżbiety Pendereckiej. Brała udział w Bydgoskim Festiwalu Muzycznym organizowanym przez Filharmonię Pomorską (z którą nasza szkoła regularnie współpracuje) i gdzie nasz chór wystąpił. Po kilku dniach zadzwoniła do mnie i zaproponowała uczniom współtworzącym zespół udział w festiwalu - dodaje.
Credo Krzysztofa Pendereckiego to monumentalne i poruszające dzieło napisane na chór mieszany, chór chłopięcy, orkiestrę symfoniczną i pięcioro solistów. Sięga inspiracją do wielkich dzieł oratoryjnych Bacha oraz Missy Solemnis Beethovena. Pierwotnie miało być mszą, którą zamówiono u kompozytora, aby uświetniła dwa prestiżowe festiwale: Internationale Bachakademie Stuttgart oraz Oregon Bach Festival. Jednak w trakcie komponowania pierwszej z jej części – credo (łac. ‘wyznanie wiary’, dosłownie: ‘wierzę’) – zaczęła się ona tak rozrastać, że w końcu stała się samoistnym dziełem. Utwór składa się z dziewięciu części skomponowanych wokół tekstów łacińskich, polskich i niemieckich.
Sukcesy uczniów z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy
To niejedyny sukces młodych muzyków z PZSM w Bydgoszczy
- Błażej Beszczyński, Filip Chetwynd oraz Zoja Giza otrzymali podczas Gali na Zamku Królewskim Stypendia Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego.
- Zoja Giza oraz Julia Wroniszewska z klasy wiolonczeli mgr Iwony Michalak zdobyły kolejno II i III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Pradze, a uczeń z klasy fortepianu, dr hab. Agaty Nowakowskiej-Gumieli, Joel Madaliński-Artur zwyciężył w Międzynarodowy Konkursie Pianistycznym w Rzymie.