- 15-latek zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku na hulajnodze elektrycznej w Świeciu.
- Wypadek miał miejsce tydzień wcześniej. Dwóch 15-latków straciło równowagę na hulajnodze, jeden z nich upadł.
- Policja przypomina o przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych i zaleca używanie kasków.
- Jakie są szczegóły zdarzenia i co ustalili śledczy?
Nie żyje 15-latek ze Świecia. Miał wypadek na hulajnodze elektrycznej
Jak podaje Gazeta Pomorska, w szpitalu 14 lipca 2025 roku zmarł 15-latek, który został ranny w wypadku w Świeciu. Doszło do niego tydzień wcześniej. Razem z kolegą jechał hulajnogą elektryczną.
Sprawę badają śledczy pod nadzorem prokuratora. Ustalają dokładne okoliczności zdarzenia. Zaraz po wypadku policjanci relacjonowali, że dzieci nie miały kasków.
Jak doszło do wypadku w Świeciu? Chłopcy jechali elektryczną hulajnogą bez kasków
Jak podaje policja, dwaj 15-latkowie jechali hulajnogą elektryczną droga serwisową w Świeciu. Nie zderzyli się z żadnym innym pojazdem.
- Jadąc jezdnią w kierunku Gdańska, stracili równowagę. Pasażer zeskoczył z hulajnogi, a kierujący upadł na ziemię. Obaj z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitali. W działaniach brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - informowała kom. Joanna Tarkwoska z KPP we Świeciu tuż po wypadku.
Nie ma jeszcze obowiązku zakładania kasków, ale policja o to apeluje
Policjanci przypominają, że obowiązujące w Polsce przepisy stanowią jasno: hulajnoga elektryczna jest urządzeniem transportu osobistego - dla jednej osoby, - poruszać można się nią z maksymalną prędkością 20 km/godz., aby kierować hulajnogą elektryczną trzeba mieć co najmniej 10 lat i kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Podczas kierowania hulajnogą elektryczną nie ma obowiązku korzystania z kasku ochronnego (być może to się zmieni), jednak jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa, tym bardziej, kiedy mamy do czynienia ze sprzętem wyczynowym osiągającym prędkości znacznie przekraczające dopuszczalne prawem.
Co nam daje kask podczas jazdy hulajnogą czy rowerem?
- Kask przede wszystkim zapewnia ochronę przed urazami głowy, które mogą być wynikiem różnych niespodziewanych sytuacji na drodze. Dzięki swoim specjalnym cechom konstrukcyjnym amortyzuje wstrząsy i rozprasza siłę uderzenia, co może zapobiec poważnym obrażeniom - mówią policjanci.