Oszuści szukają nowych sposobów na wyłudzenie pieniędzy od starszych osób. Tym razem spróbowali metodą „na żołnierza WOT”. W ten sposób próbowali wyłudzić pieniądze w Zabrzu. Wykorzystują sytuację i podszywają się pod żołnierzy, którzy w czasie koronawirusa dostarczają starszym mieszkańcom żywność i leki. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.
- Oszust zadzwonił do starszej osoby, prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje – informuje kapitan Diana Warchocka, rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Terytorialsi apelują o ostrożność. Przypominają, że żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad Obrony Terytorialnej.
Dowództwo WOT podjęło już działania, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć.
Seniorzy, którym pomagają żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy.
Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem 8K-PBOT – opiekunem z ramienia brygady.
Druga grupa to osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze 8K-PBOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, czyli nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.
Przypominamy, że żołnierze 8K-PBOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych mają mundur żołnierza Wojska Polskiego, na lewym ramieniu oznakę „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko” i oliwkowy beret. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.
- Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymują ulotki, w których znajdują się informacje o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach- dodaje kapitan Diana Warchocka.
W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia trzeba natychmiast powiadomić policję oraz koordynatora z brygady WOT.