Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że mamy kolejnych 27 osób, które pokonały koronawirusa. Zostały uznane za ozdrowieńców, czyli dwukrotnie miały przeprowadzony test, który wykazał wynik ujemny. Łącznie w naszych regionie jest już 66 ozdrowieńców. Teraz te osoby mogą pomóc innym.
- Rozpoczął się już proces związany z leczeniem osoczem pobranym od osób właśnie już ozdrowiałych. Wykorzystujemy to na potrzeby leczenia osób, które przebywają w naszych kujawsko-pomorskich szpitalach. Oczywiście osoby, które są ozdrowieńcami, muszą spełnić określone kryteria. Po pierwsze muszą się dobrowolnie zgodzić, po drugie muszą mieć między 18 a 60 rokiem życia, nie mogą być chore na choroby przewlekłe. Muszą mieć pozytywne wyniki badań robione przez centrum krwiodawstwa w Bydgoszczy, bo to jest jednostka, która takie osocze pobiera, analizuje- mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy informuje, że potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
W sprawie oddania osocza można się kontaktować z RCKiK w Bydgoszczy pod nr telefonów: 52 322 18 73, 52 322 18 71, 604 972 100.
W kujawsko-pomorskiem zakażone koronawirusem są 433 osoby.