Pierwsza taka konferencja w Bydgoszczy. Wiedzą i doświadczeniami wymienia się osoby zajmujące się pacjentami leżącymi

i

Autor: Pexels

wydarzenia

Pierwsza taka konferencja w Bydgoszczy. Wiedzą i doświadczeniami wymienia się osoby zajmujące się pacjentami leżącymi

2024-05-17 14:42

- To będą wykłady i warsztaty dla opiekunów medycznych, osób uczących się w tej dziedzinie, ale także dla rodzin pacjentów. Eksperci przekażą specjalistyczną wiedzę w przystępny, jasny sposób, a zapytać będzie można o wszytsko - mówi Marlena Puchowska, neurologopedka, organizatorka I Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych z warsztatami pt. Profesjonalne podejście do opieki nad pacjentem leżącym.

  • Temat konferencji brzmi „Profesjonalne podejście do opieki nad pacjentem leżącym”.
  • Odbędzie się w Bydgoszczy 15 i 16 czerwca.
  • W programie są wykłady prowadzone przez doświadczonych specjalistów, panel dyskusyjny i warsztaty (te ostatnie będą cyklicznie kontynuowane po wydarzeniu).

- W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno opiekunowie medyczni, jak i osoby, które uczą się w tej dziedzinie, ale także rodziny pacjentów, którzy zajmują się nimi na co dzień - mówi Marlena Puchowska. - Założenie są takie, by prelegenci (wśród nich dr hab. n med. Małgorzata Łukowicz, prof. CMKP, kierownik Kliniki Rehabilitacji CMKP w Otwocku, która została powołana przez ministra zdrowia na krajowego konsultanta w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz ppłk mgr Iwona Manos, Kierownik Polikliniki SPZOZ w Bydgoszczy, konsultantka krajowa ds. obronności w dziedzinie psychologii klinicznej) przekazywali wiedzę w sposób jasny, zrozumiały dla wszystkich - dodaje.

Pomysłodawczyni konferencji podkreśla, jak ważne jest z jednej strony uzbrojenie w wiedzę opiekunów pacjentów leżących, z drugiej - zadbanie o ich komfort psychiczny, choćby pokazanie sposobów walki ze stresem.

- Stres zwiazany z chorobą dotyka i chorych, i ich bliskich, którzy na co dzień się nimi opiekują, dlatego ważne jest, by pomóc im budować zasoby, dzięki którym będą potrafili sobie z nim radzić - podkreśla Marlena Puchowska. - Z drugiej strony myślę o medykach, bo wiem, że program nauczania nie jest doskonały, obejmuje nie te zagadnienia, które potem w pracy na co dzień są kluczowe. Stąd powtarzalność pytań, jakie zadają specjalistom osoby uczące się w tej dziedzinie. Podczas konferencji opowiemy m.in. o sposobach rehabilitacji, o tanich, wysokobiałkowych produktach spożywczych dobrych dla pacjentów leżących, o tym, jak ich karmić, by zapobiegać zachłystowemu zapaleniu płuc. Niewiedza może być zgubna w skutkach. Znam historię pacjenta, którego żona karmiła sernikiem, wpychała mu go palcem do ust, bo była przekonana, że w ten sposób pomaga mu jeść. Miał stwardnienie zanikowe boczne i nie był w stanie prawidłowo przełykać - dodaje.

Warsztaty i prelekcje będą też okazją do poznania technik stosowanych podczas sprawowania bezpośredniej opieki nad chorym, uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób odciążyć siebie podczas zabiegów pielęgnacyjnych, w jaki sposób nawiązać kontakt z osobą niemówiącą.

Udział w wydarzeniu jest płatny.

Rzeźby balansujące nad miastem. Nietypowa wystawa w Bydgoszczy