Pierwszy Koci Fest w Bydgoszczy. Tylko miłośnicy kotów będą tu mile widziani!

i

Autor: Pexels

wydarzenia

Pierwszy Koci Fest w Bydgoszczy. Tylko miłośnicy kotów będą tu mile widziani!

2024-06-03 14:44

Szykuje się Koci Fest, pierwsza edycja tej imprezy w Bydgoszczy. To festiwal edukacyjno-integracyjny dla środowiska prozwierzęcego z całej Polski.

Kiedy rozpocznie się Koci Fest w Bydgoszczy?

Czterodniowy Koci Fest w Bydgoszczy rozpocznie się 12 czerwca. Takiej imprezy jeszcze nie było – przekonują organizatorzy. Miejsce dla siebie znajdą tu miłośnicy kotów. Będzie sporo atrakcji, m.in. w Bydgoskim Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz w Młynach Rothera.

- Forma festiwalu jest mi bliska, bo brałam udział przygotowaniu kilku, ale nigdy dotąd nie zrobiłam swojego. Chcę szerzej wyjść do ludzi z edukacją na temat kotów na tem,at ich zdrowia i ogólnego dobrostanu. To pomoże wszystkim, którzy szukają domów dla bezdomnych kotów, bo dzięki temu więcej będzie dobrych miejsc i mądrych ludzi adoptujących te zwierzęta - mówi Małgorzata Kośnik, współorganizatorka festiwalu

Będą wykłady, warsztaty, spotkania, a na koniec Kocie party.

- Zaprosiliśmy m.in. zoodietetyczkę i behawiorystkę - mówi Małgorzata Kośnik.

Stukot pomaga bezdomnym kotom

Piotr Włodarek ze stowarzyszenia Stukot przekonuje, że każdy miłośnik kotów znajdzie coś dla siebie na Kocim Feście.

- To wydarzenie bez precedensu w województwie, ale i kraju, wcześniej nikt czegoś takiego nie organizował - mówi. - Przed nami cztery dni zajęć: wykładów, pokazów, ćwiczeń, a do tego wystawa. Wszystko dotyczyć będzie opieki nad kotami, zjawiska bezdomności tych zwierząt i kwestii zrozumienia ich potrzeb i zachowań - dodaje.

Organizatorzy chcą, by bydgoszczanie dowiedzieli się, czym na co dzień stowarzyszenie się zajmuje. Wolontariusze prowadzą kociarnię, a poza nią bezpośrednio wspierają kilkanaście domów tymczasowych.

- Utrzymujemy się tylko z datków, a mimo to działamy szerzej w zakresie opieki nad kotami wolnożyjącymi nawet niż schronisko dla zwierząt, które kilka tygodni temu miało pod opieką kilka kotów, a u nas jest ich teraz około 50 - mówi Joanna Studzińska, prezeska stowarzyszenia Stukot.

Program festiwalu Koci Fest w Bydgoszczy

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział m.in. w spotkaniach ze specjalistami. W roli prelegentek wystąpią:

  • Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, zoodietetyczka, techniczka weterynarii, behawiorystka. Spotkanie z nią zaplanowano na 12 czerwca, rozpocznie się o godz. 15.30 w Bibliotece UKW. Poprowadzi wykład pt. Zdrowe Żywienie Kotów: przegląd możliwości od suchej karmy po dietę BARF.
  • Natalia Dzięgielewska, lekarz specjalista psychiatra, spotkanie: 14 czerwca, godz. 16, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Temat: Felinoterapia, czyli kot w roli terapeuty.
  • Weronika Ganowska, behawiorystka COAPE, spotkanie 15 czerwca, godz. 11.30, Sopocki Dom Aukcyjny. Temat: Zabawa z kotem, czyli jak dobrze machać sznurkiem.
  • Julia Morawska, lekarka weterynarii, spotkanie 13 czerwca, godz. 16, Młyny Rothera. Temat: Kocia domowa apteczka. Jak przygotować kociego pacjenta do wizyty i badania? Najczęstsze ignorowane objawy chorobowe u kotów.

Zapisy i szczegóły na stronie internetowej wydarzenia.

Niecodzienna interwencja policjantów ruchu drogowego bydgoskiej komendy. Uratowali myszołowa