13 obszarów tematycznych, 12 tablic informacyjnych, a także 10 zadań interaktywnych na różnych poziomach trudności. Park jest co prawda niewielki, bo obejmuje zaledwie 330 metrów kwadratowych. Ma jednak konkretną, bardzo istotną misję – szerzyć tolerancję w całym mieście.
- Mieszkanki i mieszkańcy na każdym kroku udowadniają, że Bydgoszcz to otwarte, przyjazne i tolerancyjne miasto – mówi prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski. - Szczególnie wyraźnie zobaczyliśmy, jaką moc ma empatia i życzliwość w czasie pierwszych tygodni wojny w Ukrainie. Otwarcie pierwszego w Polsce Parku Tolerancji właśnie w Bydgoszczy to kolejny dowód na to, że mieszkają tu wyjątkowi ludzie.
Centralnym punktem parku jest Pawilon Kultur Świata, w którym znajduje się wystawa ośmiu reprezentacyjnych światowych kultur. Obok mieszczą się obszary tematyczne takie jak: Bank Kultury służący jako źródło inspiracji; Mapa Osobowości, a także Fontannę Refleksji, która ma skłonić odwiedzających do wyciszenia i kontemplacji.
- W Parku Tolerancji wiedza, kreatywność, koncentracja i refleksja wchodzą ze sobą w przeróżne interakcje, tworząc jedną całość – podaje Przemysław Nowakowski, koordynator programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. - Niezależnie od tego, czy szuka się innowacji, różnorodności czy wolności, w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie.
Bydgoski Park Tolerancji jest częścią projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna zapoczątkowanego w 2017 roku. Jego celem jest promowanie wśród bydgoskich uczniów tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny.