herbata

i

Autor: pixabay

Herbata z cytryną to częste połączenie. Ale szkodliwe! Uważaj, jak ją przygotowujesz!

2023-09-14 8:05

Jeśli herbata, to koniecznie z plasterkiem cytryny. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że może być to niebezpieczne. Jak może wpłynąć to na nasz organizm? Jak przygotować herbatę z cytryną, żeby zachować zdrowie i czego unikać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Mówi się, że to domowy sposób na zwalczanie infekcji w organizmie. Na jesienne i zimowe wieczory herbata z plastrem cytryny zdaje się być połączeniem idealnym. Jednak, jak się okazuje – nie do końca.

Naukowcy ostrzegają: herbata z cytryną może być niebezpieczna

Jak zaznacza National Geographic - wszystkie herbaty pochodzą z jednej rośliny – Camellia Sinensis. Sam napój ma natomiast bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Wspomaga pracę serca i zmniejsza ryzyko udaru. Dzięki zawartości polifenoli, herbata zmniejsza również ryzyko chorób przewlekłych, a także ma pozytywny wpływ na pracę jelit. Innymi słowy – nic tylko pić herbatę.

Co jeszcze zawiera herbata? Glin – i tu zaczyna się problem. Pierwiastek ten jest powszechnie obecny w glebie i przenika do rosnących w niej roślin. O ile sam glin nie jest dla naszego organizmu w żaden sposób niebezpieczny, o tyle w połączeniu z innym składnikiem może wywołać reakcję chemiczną.

Dodatek cytryny wzbogaca herbatę o cenne witaminy, te natomiast wspomagają organizm w zwalczeniu różnych infekcji. Trzeba jednak pamiętać, by zawsze wyjąć saszetkę z herbatą lub (w przypadku herbaty sypanej) liści z filiżanki przed dodaniem do środka plastra cytryny. Co się stanie, gdy zrobimy na odwrót?

Strajk MZK w Bydgoszczy. Tak wyglądał stary rynek w niedzielę

Gdy dodamy cytrynę do czarnej herbaty pomiędzy sokiem z cytryny a glinem zawartym w liściach herbaty dojdzie do reakcji. W ten sposób w naszej filiżance pojawi się cytrynian glinu. Podobna reakcja może zajść, gdy gotujemy bigos w aluminiowym naczyniu.

Jak cytrynian glinu wpływa na nasz organizm? Zdaniem naukowców – jest on szkodliwy. Związek ten odkłada się w naszych tkankach. Gorzej, jeśli trafi on do naszego mózgu. Co wtedy?

Naukowcy cały czas kontynuują badania, które mają potwierdzić, że regularne dostarczanie do organizmu cytrynianu glinu przyczynia się do powstania choroby Alzheimera. Co zatem robić, jeśli chcemy, by nasz napar był bogaty w witaminę C i przy tym nieszkodliwy?

Jak prawidłowo pić herbatę z cytryną?

Należy pamiętać, że cytrynian glinu powstaje wyłącznie wtedy, gdy sok z cytryny dodamy do naczynia, w którym znajdują się liście herbaty. Zatem, gdy nie wyjmiemy torebki lub zaparzacza z filiżanki. Pamiętajmy więc, by zawsze wyjąć je przed dodaniem cytryny do środka i reakcja nie zajdzie.

Kupujmy również dobrej jakości herbatę z młodych liści. Najwięcej glinu znajduje się bowiem w tych starych, w których pierwiastek ten kumulował się przez dłuższy czas. I tu pamiętajmy na przyszłość, że najtańsza herbata zawsze robiona jest ze starych liści.