kleszcze

i

Autor: pexels

Zdrowie

Plaga boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce! Zachowajmy ostrożność

2023-05-04 15:08

To jedne z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków. Wystarczy, że wkłują się w nas na moment, a są zakażone – grozi nam borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze potrafią też wybrać na tyle niefortunne miejsce na ciele, że nie odkryjemy ich tak prędko. W tym roku wchodząc do lasu powinniśmy zachować szczególną ostrożność! Liczba wykrytych przypadków pierwszej z chorób wzrosła i to aż dwukrotnie w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. A w przypadku drugiej – ponad trzykrotnie. Szczegóły poniżej.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce. Statystyki

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny – od początku 2023 roku do 15 kwietnia w Polsce odnotowano 2753 przypadki boreliozy oraz 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W analogicznym okresie 2022 roku potwierdzonych zostało 1423 przypadków boreliozy – czyli prawie dwa razy mniej, a także 14 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu – ponad trzykrotnie mniej.

Borelioza. Objawy

Jak zaznaczają specjaliści – do pierwszych objawów boreliozy zalicza się rumień wędrujący. Występuje on jednak tylko u 30% pacjentów – co staje się szczególnie trudne dla wykrycia choroby. Dodatkowo możemy odczuwać dreszcze, podwyższoną temperaturę ciała, mieć bóle głowy, bóle stawowo – mięśniowe oraz złe samopoczucie.

Kleszczowe zapalenie mózgu. Objawy

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu do gorączki i silnego bólu głowy dołączą objawy związane z zajęciem powyższych struktur, takie jak sztywność karku, napady padaczkowe, porażenia, a także zaburzenia równowagi i świadomości.

Szczepionka na kleszcze. Przed czym nas chroni?

Jeśli odczuwamy podobne objawy, a wiemy, że w niedalekiej przeszłości wkłuł się w nas kleszcz (lub zwyczajnie byliśmy w lesie, a kleszcz mógł wkłuć się w niewidoczne miejsce i po paru dniach się odczepić) należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ponadto w okresie wiosennym powinniśmy profilaktycznie zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionkę możemy przyjąć przez cały rok. Niestety, na boreliozę szczepień nie ma!

EKG 2023. Tadeusz Białek: Za ugody frankowe zapłacimy wszyscy

Kto jest najbardziej narażony na atak kleszczy?

Pamiętajmy, że chorobami przenoszonymi przez kleszcze nie trudno się zarazić. Wystarczy zjeść z krzaku jagodę lub malinę, w której zakażony pajęczak złożył jaja. Dodajmy, że kleszcze szczególnie upodobały sobie kępy jeżyn! Ponadto lubią one przebywać w paprociach, tujach i wysokich trawach (nie tylko w lesie!).

Pamiętajmy również, że wchodząc do lasu nie wystarczy grubo się ubrać, by zabezpieczyć się przed atakiem tych pajęczaków. Szczególnie narażone na atak kleszczy są osoby używające perfum! Kleszcze uwielbiają intensywne zapachy i każdy perfumowany aromat przyciągnie je jak magnes.

Dodatkowo kleszcze przyciąga zapach naszego potu. Lepiej unikać biegania w lesie. Jeśli w okresie wiosenno-letnim rozpoczynamy dzień od biegu – róbmy to raczej w mieście.

Pamiętajmy też, że kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych, a także popołudniami (po godz. 16), czyli dokładnie w tym samym czasie, gdy wyprowadzamy na spacer nasze czworonogi. Warto jest mieć się na baczności, a po spacerze sprawdzić dokładnie nasze ciało i naszego psa.