Tajemnice Bydgoszczy na dawnych zdjęciach. Czemu przy parku trampolin są stare tory?

i

Autor: Facebook,screen/Archiwum

Historia

Tajemnice Bydgoszczy na dawnych zdjęciach. Czemu przy parku trampolin są stare tory?

2024-05-05 21:06

Te dwa zdjęcia różni około 40 lat. To charakterystyczne zakątki Bydgoszczy. Jeśli się dobrze przypatrzymy, od razu je rozpoznamy. Większość budynków uwiecznionych na obu fotografiach została zachowana do dzisiaj! Jeden, główny obiekt został niestety zniszczony rok po zakończeniu II wojny światowej. Znajdował się na fundamentach rozebranego kościoła mariackiego karmelitów w 1824 r. Obecnie w tym miejscu znajduje się przystanek wiedeński, którym dumnie chwali się miasto. Szczegóły poniżej.

W miejscu obecnego przystanku „Plac Teatralny” w Bydgoszczy znajdował się niegdyś widoczny na zdjęciu Teatr Miejski – stąd jego nazwa. Fotografię tę wykonano w latach 30. XX wieku. Fotograf musiał znajdować się na skrzyżowaniu obecnych ulic Gdańskiej i Jagiellońskiej. Na wprost rozciągała się ulica Focha, gdzie paręnaście metrów dalej znajduje się teraz Opera Nova, której budowę rozpoczęto dwadzieścia lat później.

W miejscu, gdzie stoją przechodnie, od lat znajduje się teraz przejście dla pieszych z sygnalizacją, a w budynku po prawej stronie, o zaokrąglonej krawędzi mamy arkadę, która jak widać, istnieje od co najmniej 90 lat.

Teatr Miejski w Bydgoszczy powstał w miejscu kościoła mariackiego karmelitów w 1824 roku. Budynek teatru był dwukrotnie odbudowywany po pożarach w 1835 i 1890 roku. Jego ostateczna forma, widoczna na zdjęciu poniżej, została ukształtowana w 1896 roku i przetrwała do 1946 roku.

Teatr Miejski

i

Autor: Wikipedia, domena publiczna

Pierwsze przedstawienie w nowym budynku odbyło się 3 października 1896 roku, a oglądał je cesarz Niemiec Wilhelm II. Podczas II wojny światowej teatr został przejęty przez niemieckich aktorów z Rygi. W 1945 roku, podczas walk, gmach teatru został trafiony pociskami, a jego wnętrze spłonęło. Rok później podjęto decyzję o jego rozebraniu.

Jaki fragment Bydgoszczy przedstawia natomiast druga fotografia? To zagadka nieco trudniejsza, choć miejsce to zdradzają charakterystyczne budynki. To ulica Zygmunta Augusta tuż obok budynku Dworca Głównego.

Niegdyś przejeżdżał tamtędy tramwaj, który kończył kurs kawałek dalej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się park trampolin Jampin Place. Co ciekawe, na parkingu dzisiejszego miejsca rozrywki dla dzieci i nie tylko, znajdziemy pozostałości po torach tramwajowych. Fotografia pochodzi z lat 70. XX wieku.

Jumpin

i

Autor: Google Street View
To on zdobył serce Magdaleny Perlińskiej. Piękna tancerka z TZG jest zakochana na zabój!