Kąpielisko w Bydgoszczy. Jest już podpisana umowa
Urząd Miasta Bydgoszczy zawarł umowę na zaprojektowanie i budowę miejskiego kąpieliska w Parku Centralnym. W czasie ciepłych dni mieszkańcy będą mogli bezpiecznie pływać i relaksować się w cieniu drzew. Projekt przewiduje ochronę cennych przyrodniczo drzewostanów łęgowych, w tym olsz, wierzb i topoli.
- Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczanek i bydgoszczan. Cieszę się, że skutecznie pozyskaliśmy na ten cel zewnętrzne dofinansowanie i podpisujemy umowę, która umożliwi rozpoczęcie prac. Zakładam, że w okresie letnim to miejsce będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, jak nasza olimpijska „Astoria”, która bije rekordy popularności. Kąpielisko w formie naturalnego stawu idealnie wpisuje się też w naszą ideę miasta zwróconego ku wodzie.
Kąpielisko w Bydgoszczy. Kiedy?
Zakończenie prac budowlanych planowane jest w połowie 2027 roku. Z kolei, w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy zostanie opracowana dokumentacja projektowa, a wykonawca uzyska wymagane pozwolenia. Projekt uwzględni część sugestii zgłoszonych przez mieszkańców i organizacje społeczne podczas konsultacji. Lokalizacja zbiornika została poprzedzona dokładnymi inwentaryzacjami przyrodniczymi.
Polecany artykuł:
Z szacunku do przyrody
Lokalizację kąpieliska wybrali eksperci. Ma ona w jak największym stopniu minimalizować wpływ na rosnące w parku drzewa i krzewy. Zbiornik powstanie na polanach, pomiędzy grupami drzew. Planuje się również zastosowanie rozwiązań z rurowym wlotem i wylotem kanału zasilającego, co ograniczy ingerencję w teren wokół brzegu Brdy.
Dzięki dodatkowym nasadzeniom w parku, przestrzeń ma stać się jeszcze bardziej zielona. W ramach inwestycji nie przewiduje się budowy nowych parkingów; wykorzystane zostaną już istniejące miejsca przy HSW Łuczniczka i Sisu Arenie.
7 lat gwarancji
Zadanie finansowane będzie w oparciu o środki miasta oraz uzyskane dofinansowanie ze środków centralnych. Za realizację prac projektowo-budowlanych odpowiadać będzie bydgoskie przedsiębiorstwo „Ebud – Przemysłówka”, z którym podpisana została umowa o wartości 23,84 mln zł. Po odbiorach inwestycja objęta będzie 7-letnią gwarancją.