Słyszałeś kiedyś o kujawskich piernikach z ziemniakami? Zapewne nie. A znajdują się one na liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i pochodzą z naszego regionu.
Nasze tradycje kulinarne są jednak znacznie bogatsze. Niektóre przepisy sięgają zamierzchłych czasów. Część z nich możesz natomiast kojarzyć z dzieciństwa. Zupa z suszonych śliwek, potrawy z kapusty czy kujawskie pierogi. Poznaj tajne receptury, dzięki którym twój stół wigilijny będzie jeszcze bardziej wykwintny.
Grzybowniczki
Grzybowniczki, czyli pierogi z ciasta drożdżowego. Do ich wykonania używamy: mąki (4 szklanki), jajek (1 całe, 1 żółtko), drożdży (5 dag), tłuszczu (10 dag), kwaśnej śmietany (3 łyżki), ciepłego mleka (¾ szkl), odrobiną wody, płaską łyżeczką soli i cukru. Tak rozrobione ciasto dzielimy na 4 części i formujemy każdą w wałeczek o średnicy ok. 5 cm. Następnie kroimy kawałki o szerokości ok. 3 cm.
Najważniejszy jednak jest farsz grzybowy, przygotowany ze świeżych, a następnie odgotowanych grzybów leśnych, a także grzybów suszonych. Te następnie należy namoczyć w mleku (przez kilka godzin) i odgotować (przez ok. 10 min).
Każdą porcję ciasta nadziewamy farszem i formujemy jak pączka. Wierzch smarujemy białkiem i pieczemy w piekarniku przez 20 - 25 min.
Zupa z suszonych śliwek
Składniki:
- 300 g suszonych śliwek1 laska cynamonu
- 5/6 kulek ziela angielskiego
- 10-12 goździków
- ok. 150 g drobnego makaronu bezglutenowego
- ok. 600 ml wody
- miód
Śliwki wraz z przyprawami zalewamy wodą i odstawiamy na noc w temperaturze pokojowej. Wywar gotujemy następnego dnia przez ok 15 minut. Następnie gotujemy makaron (drobny) i łączymy składniki. Trzeba pamiętać, by wcześniej odcedzić wywar (by nie zawierał goździków i ziela angielskiego). Gotowe!
Kujawskie pierniki z ziemniakami
Pierniki z ziemniakami znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przepis na danie pochodzi z Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski).
Składniki:
• ziemniaki z własnej uprawy
• miód z lokalnej pasieki
• masło – najczęściej lokalna firma Lacpol z Piotrkowa Kujawskiego lub innych firm, kiedyś stosowano masło własnej roboty z mleka z własnego gospodarstwa. Najlepsze właściwości i walory smakowe posiada masło własnej produkcji. Obecnie się go nie wyrabia, tylko stosuje kupione (najlepiej od lokalnych, mniejszych i sprawdzonych producentów, aby zachować walory smakowe pierników)
• cukier, cynamon, kakao, soda – kupione w sklepie
• jajko z własnej hodowli kur
• mąka z lokalnego młyna w Dobrym – mąka z młyna jest sprawdzona, pochodzi z przemiału ziarna zbóż uprawianych na żyznych czarnoziemach kujawskich. Wypieki z tej mąki mają pożądaną konsystencję
• lukier: cukier puder (kupiony w sklepie)+woda
Kilka ziemniaków (4-5) które zostały z obiadu rozgnieść na gorąco tłuczkiem. Miód - około 250 ml (szklanka) wlać do garnka, podgrzać do rozpuszczenia, dodać ¾ szklanki cukru – mieszać, aby się nie skrystalizowało.
Gdy cukier się rozpuści dodać ¾ kostki masła, rozgniecione ziemniaki i utrzeć na gładką masę. Pozostawić do wystygnięcia. Przesiać przez sitko ½ kg mąki oraz przyprawy sypkie (1 łyżka kakao i łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka sody).
Po wystygnięciu dodać mąkę, cynamon, kakao, sodę oraz 1 jajko. Ciasto wyrobić, zagnieść i rozwałkować. Z rozwałkowanego placka wycinać foremką ciastka. Nagrzać piekarnik do około 180 stopni, wycięte ciastka ułożyć na blasze na papierze do pieczenia, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 10 minut. Przygotować lukier rozpuszczając cukier puder w gotującej wodzie, tak aby lukier nie był za rzadki. Ciepłe pierniki polukrować.
Groch z kapustą
Przepis pani Doroty Rosińskiej z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrem, Dobre- Byczyna Kolonia (powiat radziejowski).
Składniki:
• groch łuskany lub niełuskany w całości
• kapusta biała, kiszona
• przyprawy: ziele angielskie (kubaba), pieprz, sól, liść laurowy (bobkowy), majeranek
• cebula
• masło
• woda surowa, zimna
Wykonanie: Groch wypłukać, zalać zimną, surową wodą i zostawić na noc, aby się moczył. Kapustę kiszoną, jeżeli jest zbyt kwaśna – opłukać, zalać surową, zimną wodą, dodać kubabę i listek bobkowy. Ugotować. Groch ( po całonocnym moczeniu) ugotować w tej samej wodzie, w której się moczył. Gotować tak długo, aż będzie miękki.
Ugotowaną kapustę odcedzić, jeżeli nitki kapusty zbyt długie - pokroić. Połączyć z ugotowanym grochem. Pokroić surową cebulę w drobna kostkę przesmażyć na maśle i dodać do kapusty z grochem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, doprawić solą, pieprzem czarnym i majerankiem.