opony

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Trudne warunki na drodze. Czy powinniśmy zmienić opony na zimowe już jesienią?

2023-11-03 14:37

To powinien zapamiętać każdy kierowca! Droga hamowania przy prędkości 50 km/h (tyle, ile możemy jechać w mieście, chyba że znak drogowy wskazuje inaczej) wynosi 30 metrów. Jeśli przekroczymy prędkość i będziemy jechać 90km/h to dystans wydłuży się do 77 m. Chyba, że powierzchnia będzie mokra od deszczu. Wtedy do całkowitego zatrzymania pojazd będzie potrzebował 154 m, czyli prawie 2/3 długości Titanica. Jeśli z takim impetem wjedziemy w pieszego, prawdopodobieństwo, że przeżyje jest bardzo niskie. Czy opony zimowe mogą zwiększyć bezpieczeństwo jesienią? Już tłumaczymy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Prowadzimy samochód z prędkością 50 km/h i bagle widzimy, że 10 metrów dalej przez jezdnię na pasach przechodzi pieszy. Minie około 1 sekundy (gdy ktoś ma dobry refleks to 0,8 sekundy) zanim informacja dotrze do mózgu i wciśniemy hamulec.

Ile wynosi długość hamowania samochodu przy prędkości 50km/h?

Wtedy potrzeba około 0,3-0,4 sekundy, by układ hamulcowy zadziałał, a samochód zacząć hamować. Wtedy doliczyć musimy drogę hamowania, która w tym przypadku wyniesie 30 metrów. To natomiast oznacza, że nie jesteśmy w stanie wyhamować i „zabierzemy” pieszego ze sobą na masce. W momencie zderzenia auto nie będzie już poruszało się oczywiście z prędkością 50 km/h, dlatego też pieszemu prawdopodobnie nic się nie stanie.

O ile wydłuża się droga hamowania w terenie zabudowanym przy mokrej nawierzchni?

Chyba, że asfalt będzie mokry! Droga hamowania wówczas wydłuży się do 60 metrów, a pieszego uderzymy w momencie, gdy pojazd będzie poruszał się ze znacznie większą prędkością niż w pierwszym przypadku.

Zmiana opon z letnich na zimowe. Czy powinniśmy zrobić to już jesienią?

Jak wskazują eksperci, droga hamowania pojazdu na nawierzchni mokrej przy oponach zimowych może skrócić dystans o 20%. Jeśli zatem na zewnątrz są trudne warunki pogodowe, a asfalt jest mokry od deszczu i zalegają na nim liście – zmiana opon będzie dobrym rozwiązaniem. To jednak nie koniec!

Niebezpieczeństwa, jakie czekają na kierowców jesienią

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu  nawet na ich przetarcie.

Policja apeluje do kierowców, by zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego nas auta, a także, by w trudnych warunkach nie wymijać i nie wyprzedzać innych pojazdów. Niebezpieczne może być również wchodzenie w zakręt (możemy wpaść w poślizg), zatem przed takim manewrem należy najpierw mocno zmniejszyć prędkość.

Radio Eska: Sylwia Peretti w pierwszym wywiadzie po śmierci syna: stałam się ofiarą