historia

W końcu zobaczymy Skarb Bydgoski w pełnej krasie. Po 6 latach od odnalezienia muzuem pokaże biżuterię [ZDJĘCIA]

2024-07-19 15:12

Sześć lat temu polskie i światowe media obiegła sensacyjna informacja, a światło dzienne ujrzał Skarb Bydgoski. Bezcenne znalezisko 3,5 wieku przeleżało w gotyckiej świątyni. Dotąd mogliśmy oglądać monety z XVI i XVII wieku, teraz przyszedł czas, by przyjrzeć się z bliska wyjątkowej biżuterii. Na wystawę trafiły m.in. pontaliki, służące dawniej do ozdabiania ubrań i nakryć głowy, pierścionki oraz guzy (odpowiedniki dzisiejszych guzików).

Sześć lat temu w katedrze odkryto Skarb Bydgoski. To unikat w skali światowej

Minęło już sześć lat, odkąd świat obiegła wieść, która zelektryzowała nie tylko miłośników historii i numizmatycznych tajemnic. 2 stycznia 2018 roku w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja odkryto Skarb Bydgoski. Robert Grochowski, prowadzący w tym miejscu badania archeologiczne, natrafił na żelazną szkatułkę, w której znajdowało się 486 złotych monet oraz ozdoby i dewocjonalia. Przeleżały w gotyckiej świątyni 350 lat.

  • Najstarszy pieniądz pochodzi z XVI wieku, a najmłodszy z 1652 r.
  • Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób skarb tam się znalazł, ani kto go ukrył pod posadzką prezbiterium.
  • Pierwotnie część skarbu (monety i być może część ozdób) znajdowała się w żelaznej kasetce oraz opakowaniu z tkaniny, które z czasem uległy rozkładowi.

Naukowcy badali Skarb Bydgoski. Wciąż nie wiedzą, kto i dlaczego ukrył go w katedrze

- Gdy dodamy do tego nimb tajemnicy, który od samego początku towarzyszył kosztownościom ukrytym w farze przez dotąd nieustalonego właściciela, trudno się dziwić ogromnemu zainteresowaniu mieszkańców miasta. Bydgoszczanie i bydgoszczanki chcieli nie tylko o Skarbie Bydgoskim dywagować, ale również go zobaczyć. Okazja nadarzyła się szybko, bo pierwszą wystawę o charakterze tymczasowym udało się zorganizować już w lutym 2018 r. Równolegle przystąpiono do opracowywania koncepcji wystawy stałej - informuja pracownicy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prowadzono interdyscyplinarne badania naukowe, a także prace konserwatorskie, bo artefakty – zwłaszcza z części niemonetarnej – nie przetrwały do naszych czasów w zbyt dobrym stanie. Minęły dwa lata odkąd skarb, a konkretnie - monety - doczekały się stałej wystawy w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.

W Bydgoszcz przez 3,5 wieku leżały monety wybite w mennicach w Europie, Afryce i Azji 

Właśnie za ich sprawą znalezisko zyskało światową sławę. W farze przez 3,5 wieku leżały spokojnie monety wybite w mennicach rozsianych po Europie, a także Afryce i Azji.

- Nie oznacza to jednak, że o unikalności Skarbu Bydgoskiego decydują wyłącznie dukaty niderlandzkie, węgierskie czy polskie. Przekonamy się o tym na własne oczy już w czwartek 25 lipca podczas wernisażu nowej, biżuteryjnej odsłony wystawy prezentowanej w oddziale MOB przy ul. Mennica 4 - zapowiadają bydgoscy muzealnicy.

Co zobaczymy na wystawie „Skarb Bydgoski – Biżuteria” w MOB w Bydgoszczy?

Teraz będziemy mogli z bliska zobaczyć złote, zdobione emalią rozety i pontaliki, służące dawniej do ozdabiania ubrań i nakryć głowy, pierścionki, biżuterię dewocyjną, ozdobne elementy ze srebra, łańcuszki, a także pokaźną liczbę guzów (odpowiedniki dzisiejszych guzików) i innych biżuteryjnych elementów, pełniących funkcje zarazem praktyczne i ozdobne (haftki, zakończenia sznurków).

Kurator wystawy, dr Krzysztof Jarzęcki zaznacza, że wartość ozdób ze Skarbu Bydgoskiego wynika zarówno z kunsztu ich wykonania, jak i tego, że są kompletnym, nienaruszonym i starannie udokumentowanym znaleziskiem archeologicznym.

– Dlatego jest to nieocenione źródło wiedzy naukowej, o czym przekonaliśmy się choćby podczas badań prowadzonych w naszym muzeum przez pracownię NCP ART Bydgoszcz. Pamiętajmy, że dziś bardzo niewielka część jubilerów jest w stanie odtworzyć w praktyce technologię z tamtego okresu - mówi dr Krzysztof Jarzęcki, kierownik Pracowni Numizmatyki MOB. Wystawa będzie opowieścią nie tylko o cennych eksponatach, ale także o ich twórcach i użytkownikach żyjących w XVI i XVII wieku - dodaje.

O wyjątkowości znaleziska świadczy też jego różnorodność.

– Skarb Bydgoski jest odzwierciedloną w przedmiotach historią ludzi, śladem ich kultury, gustu i uczuć. Nasi przodkowie byli modni, ale cenili też to, co dziedziczyli po przodkach. Przywiązywali się do rzeczy, które im się podobały, które były wyrazem ich wiary lub przypominały im drogie osoby, miejsca, sytuacje. Skarb Bydgoski jest kawałkiem świata sprzed kilkuset lat, który jesteśmy w stanie zrozumieć, bo wiele nas z nim łączy – podkreśla autor ekspozycji.

Kiedy zobaczymy biżuterię ze Skarbu Bydgoskiego?

  • Wernisaż wystawy „Skarb Bydgoski – Biżuteria” odbędzie się 25 lipca 2024 r. o godzinie 17 w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4 w Bydgoszczy.
  • Muzealnicy chcą opowiedzieć o niezwykłym skarbie także najmłodszym. 27 lipca zapraszają na spotkanie TWÓRCZA SOBOTA: ODKRYWCY SKARBU! Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 6 wraz z opiekunami. Bilety: 17 zł - dziecko, 1 zł - opiekun.
Policjanci z Bydgoszczy patrolowali ulice z drona. To kolejna odsłona akcji Bezpieczny pieszy

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?