Region

W tych miejscowościach w Kujawsko-Pomorskiem umiera najwięcej ludzi. Te części regionu będą się wyludniać [GALERIA]

2025-05-29 7:58

Województwo kujawsko-pomorskie w niechlubnym rankingu Głównego Urzędu Statystycznego. Zgony na 1000 mieszkańców pokazują smutną rzeczywistość, szczególnie dla powiatu włocławskiego. Gdzie w regionie jest obecnie najwyższy wskaźnik zgonów? Tłumaczymy! Zajrzyj do naszej galerii.

Kujawsko-Pomorskie w statystykach śmiertelności

Portal „Polska w Liczbach” opracował ranking na podstawie liczby zgonów przypadających na 1000 mieszkańców. Wyniki są niepokojące. Wiele miast z województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się wysoko na niechlubnej liście.

W całej Polsce średni wskaźnik zgonów wynosi 11,9 na 1000 mieszkańców. Dla porównania – w województwie łódzkim, gdzie jest najgorzej, wartość ta wynosi aż 14,0. Kujawsko-Pomorskie także wypada źle na tle kraju, a niektóre jego miasta znacznie przekraczają średnią krajową.

Niepokojące dane demograficzne

Liczba ludności w Polsce stale maleje. Według danych GUS, na koniec I kwartału 2025 roku w Polsce żyło 37 437 000 osób – o 158 tys. mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie zmarło ok. 112,5 tys. osób, a urodziło się zaledwie 58 tys. dzieci. Śmiertelność rośnie, natomiast wskaźnik urodzeń pozostaje dramatycznie niski.

Przyrost naturalny w Polsce utrzymuje się na ujemnym poziomie – w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł -54,5 tys. osób. Na każde 10 tys. mieszkańców naszego kraju ubyło 58 obywateli. To oznacza, że społeczeństwo nie tylko się starzeje, ale także kurczy.

Gminy i miasta z największą liczbą zgonów

Ranking „Polska w Liczbach” uwzględnia również dane lokalne. W Kujawsko-Pomorskiem najwięcej zgonów odnotowano w miastach z powiatu włocławskiego. To właśnie tam liczba zgonów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest najwyższa. Inna sytuacja ma miejsce w miastach województwa małopolskiego, gdzie śmiertelność jest najniższa w kraju.

Konieczność działań i edukacji

Eksperci wskazują, że dane GUS powinny skłonić do szerszej dyskusji na temat polityki zdrowotnej oraz potrzebnych inwestycji w opiekę medyczną i profilaktykę. Nie bez znaczenia jest również edukacja zdrowotna mieszkańców – odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i regularne badania mogą pomóc ograniczyć liczbę zgonów.

Choć pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wzrost liczby zgonów w latach 2020–2021, to obecna sytuacja wskazuje, że problem jest nadal aktualny.

Gdzie w województwie kujawsko-pomorskim jest obecnie najwyższy wskaźnik zgonów? Szczegółowe dane znajdziesz w naszej galerii.

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski | 2025 05 28