80 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w tym 81 zabitych – to dane udostępnione przez policję w piątek w ramach czwartej edycji projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez cały okres wakacji, każdego dnia na stronach policji, a także w mediach społecznościowych udostępniane są najnowsze raporty dotyczące tragicznych wydarzeń na trasie. Wakacyjna mapa wypadków na bieżąco aktualizuje wszystkie informacje na temat zdarzeń, w których zginęli uczestnicy ruchu drogowego.
- Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia – czytamy na stronie policji. - Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.
Na dzień dzisiejszy (8 lipca) do największej liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym doszło w województwie mazowieckim – 13 zdarzeń. Na drugim miejscu – z liczbą 11 przypadków, znajduje się województwo małopolskie. Pierwszą trójkę zamyka natomiast wielkopolskie – tu doszło do 8 śmiertelnych wypadków. Na ostatnim miejscu znalazło się na chwilę obecną województwo lubuskie. To jedyny region w Polsce, w którym podczas tegorocznych wakacji nie doszło jeszcze do żadnego zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Kujawsko-pomorskie wraz z województwem opolskim to natomiast miejsce przedostatnie. W obu regionach podczas tegorocznych wakacji na trasie zginęła jedna osoba.
Przypomnijmy, że do tragicznego wypadku w naszym regionie doszło 29 czerwca. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Pasieka w gminie Izbica Kujawska. 20-letni motocyklista zderzył się z koparko-ładowarką i zmarł na miejscu. Był to pierwszy i na chwilę obecną jedyny śmiertelny przypadek w województwie. Policja apeluje jednak do kierowców, by mieli się na baczności.
- Wyjeżdżając w podróż, przemieszczając się do docelowego miejsca wypoczynku letniego musimy się do tego wyjazdu przygotować – mówi kom. Lidia Kowalska z Zespołu Prasowego KWP Bydgoszczy. - Przede wszystkim kierowca musi być trzeźwy, wypoczęty, powinien zaplanować sobie podróż. Jeśli ma ona trwać kilka godzin należy pamiętać, żeby robić sobie przerwy podczas jazdy. Najważniejsze jest jednak, by dostosować styl jazdy, prędkość do warunków ruchu. Należy pamiętać, że te warunki w każdej chwili mogą się zmienić.
Policja ostrzega również, że do wypadków drogowych dochodzi najczęściej w czasie sprzyjającej pogody. Wówczas kierowcy czują się pewniej i częściej przekraczają dozwoloną prędkość.