zając

i

Autor: pexels

tradycje

Wielkanocny przysmak. Poznaj historię czekoladowych zajączków

2023-04-05 8:06

W Wielkanoc z samego rana, wszystkie dzieci w Polsce, a także na świecie pójdą szukać prezentów, które podrzucił im zając. To zwierze stało się już typowym symbolem świąt Wielkiej Nocy. Wśród słodyczy na stoliku i w koszyczku znajdziemy natomiast czekoladowe zajączki. Natomiast w okresie przygotowań ujrzymy je niemal we wszystkich sklepach. Kiedy czekoladowe zajączki pojawiły się po raz pierwszy? Skąd pomysł na taki świąteczny przysmak? Już tłumaczymy.

Zacznijmy od tego, że wielkanocny zając to symbol wzięty z pogańskiego obrzędu. Podczas słowiańskich i celtyckich Jarych Godów oczekiwano, aż pierwszy zając wyjdzie ze swojej zimowej kryjówki – był to znak dla naszych przodków, że nadchodzi wiosna.

Pradawni Słowianie i Celtowie wierzyli, że anglosaska bogini wiosny o imieniu Eostre lub jej alternatywna wersja - Ostara przeistaczała się w postać zająca. To właśnie od jej imienia powstała nazwa Easter (z języka angielskiego) i Ostern (z niemieckiego) oznaczające Wielkanoc.

Postać zająca zapożyczyli również chrześcijanie – nadając mu religijnej wartości. Zając symbolizuje nas – grzeszników, którzy podążają za Chrystusem i biorą lekcje z jego nauki. Stało się to w ok. XVII wieku.

Targi staroci w Rzeszowie

Kiedy powstały pierwsze czekoladowe zajączki?

Od momentu, gdy zając stał się symbolem Wielkanocy, jego postać pojawiała się na obrazach, jako dekoracja, a następnie przyszedł czas na słodycze. Czekoladowy zając szybko stał się obowiązkowym elementem paczki z wielkanocnymi podarkami.

Kto wymyślił ten świąteczny przysmak? Otóż – nasi sąsiedzi. Zajączek z czekolady po raz pierwszy został wyprodukowany przez Niemców w XIX wieku. Swoją popularność zyskał niezwykle szybko i rozprzestrzenił się po innych krajach.

Dotarł również do Polski, choć nie tylko ten słodycz zawdzięczamy naszym zachodnim sąsiadom. To również z Niemiec dotarł do nas zwyczaj obdarowywania dzieci słodkimi upominkami w Wielkanoc.

Jak podaje portal Mamo To Ja – zwyczaj ten najpierw pojawił się Śląsku i w Wielkopolsce. Przypomnijmy, że wiek XIX to moment w historii Polski, gdzie naszego kraju nie było na mapach. Wszystko przez rozbiory. Te dwa regiony (z resztą nie tylko te) znajdowały się pod silnym wpływem Niemców. Stąd też wszelkie elementy kultury niemieckiej były praktykowane również na danych terenach.

Wystarczyła jednak kwestia czasu, a zwyczaj dawania dzieciom czekoladowych zajączków rozszerzył się na niemal cały kraj. Warto również zaznaczyć, że w większości miast w Polsce zając wielkanocny przychodzi do dzieci w niedzielę. Jednak w śląskiej tradycji (nadal praktykowanej przez wielu mieszkańców) patron świąt odwiedza najmłodszych z podarkami już w Wielki Czwartek.

Kiedy jest Wielkanoc 2023?

Przypomnijmy, że w 2023 roku Wielki Piątek, Sobota i Wielkanoc przypadają w następujących dniach:

  • 7 kwietnia – Wielki Piątek;
  • 8 kwietnia – Wielka Sobota;
  • 9 kwietnia – Wielkanoc;
  • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny, czy także Śmigus Dyngus.