Mierzą 80 metrów długości, ważą po 433 tony, a ich średnica to 6 metrów! Te gigantyczne zbiorniki są przeznaczone dla projektu „Nowa Chemia” - powstającej instalacji w Orlenie. Zostały załadowane w gdyńskim porcie na barki rzeczne. Do pokonania mają w sumie 400 kilometrów rzeką i drogami - już na plac budowy w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN w Płocku.
Dwa wielkie zbiorniki dla Orlenu płyną Wisłą, zatrzymały się w Starym Fordonie
3 kwietnia 2025 roku zbiorniki przypłynęły do Bydgoszczy. Barki stanęły na wysokości nabrzeża w Starym Fordonie, wywołując niemałe poruszenie. Mieszkańcy przychodzili na brzeg, by się przyjrzeć zbiornikom, zrobić zdjęcia. Nic dziwnego, nikt z obserwujących wcześniej takich konstrukcji na wodzie nie widział.
- Zbiorniki powstały w zakładzie produkcyjnym firmy Ferrum S.A. w Gdyni. Zostaną one zamontowane na instalacji Ekspedycji Olefin na terenie projektu „Nowa Chemia”. Każdy z dwóch zbiorników ciśnieniowych (tzw. bulletów) na propylen mierzy 80 metrów długości i 6 metrów średnicy. Masa pojedynczego pustego zbiornika wynosi 433 tony. Transport drogą wodną odbywa się na dwóch barkach. W zależności od żeglowności Wisły oraz warunków pogodowych przewidywany czas przybycia ładunku do Płocka wyniesie od półtora do dwóch tygodni - informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Orlenu.
Firma transportująca Wisłą ogromne zbiorniki do Orlenu w Płocku jest przygotowana na niski stan wód
Nie wyjaśnia, czy postój w Fordonie był planowany i jest czymś zwyczajnym, czy też wynika z problemów np. związanych z niskim stanem rzeki. Firma transportująca analizowała przed podróżą warunki pogodowe, stan wód, jest przygotowana na każdą opcję i wyposażona w dodatkowe pontony, które w razie potrzeby mają pomóc.
- Po dotarciu barek do tzw. nabrzeża petrochemii w Płocku odbędzie się rozładunek transportowanych zbiorników. Następnie bullety wyruszą transportem kołowym (podwozia samojezdne) z płockiego nabrzeża Wisły na plac budowy na terenie ORLENU w Płocku. Podróż bulletów będzie odbywała się w godzinach nocnych przy niskim natężeniu ruchu drogowego w mieście - zapowiada Mateusz Witczyński.
Czym jest projekt „Nowa Chemia”?
Jak informuje spółka, „Nowa Chemia” to projekt w ramach, którego powstanie nowoczesna instalacja do produkcji monomerów oraz zwiększone zostaną możliwości sprzedażowe spółki w obszarze tlenku etylenu i glikoli, styrenu oraz frakcji butadeinowej C4.

Dwa łosie spacerowały po centrum Bydgoszczy. Inny był w Ostromecku, tam potracił go samochód