Na początku lipca ubiegłego roku trzech mężczyzn wtargnęło na plebanię w gminie Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie, powiat żniński), skąd ukradli sporą kwotę pieniędzy. Następnie uciekli do siebie, pod Warszawę. Początkowo policjantom nie udało się ich namierzyć, ale sprawy nie zamknęli.
Już miesiąc później, dzięki współpracy z policjantami z Bydgoszczy, Żnina i Piły zatrzymali sprawców. Zostali wówczas tymczasowo aresztowani i w miejscu tym pozostają do dzisiaj. Usłyszeli też zarzuty.
Jak się wkrótce okazało, sprawcy nie działali sami, a okradziona w Janowcu Wielkopolskim plebania była tylko jedną z wielu punktów na mapie. Dalsze śledztwo przeprowadzone przez policję i prokuraturę doprowadziło do identyfikacji dodatkowych osób, które współpracowały z aresztowanymi w sierpniu 2023 r. podczas włamań do plebanii.
W lutym bieżącego roku, policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali trzech kolejnych podejrzanych o włamania w powiecie wyszkowskim i Elblągu. Oskarżeni trafili do aresztu na wniosek prokuratora.
- Z informacji, które uzyskali kryminalni wynikało, że zatrzymywane osoby mogły mieć broń palną, pochodzącą z włamań, dlatego do zatrzymań włączyli się policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz.
Według ustaleń, wszystkie zatrzymane osoby w tej sprawie były zaangażowane w włamania do plebanii, zwykle zlokalizowanych w małych miejscowościach i wsiach na terenie całego kraju. Włamywacze wybierali szczególnie te obiekty, gdzie brakowało monitoringu lub alarmów.
Konkretna liczba zarzutów przedstawionych oskarżonym różniła się w zależności od ich indywidualnej roli w przestępstwach. Najwięcej zarzutów, aż 45 włamań do różnych plebanii, zostało postawionych 36-letniemu mieszkańcowi powiatu wyszkowskiego. Pozostali zatrzymani otrzymali odpowiednio 25, 13 i po 8 zarzutów popełnienia przestępstw.
- Jak wynika ze wstępnych szacunków, straty, jakie swoją przestępczą działalnością, którą prowadzili od 2013 roku spowodowali włamywacze, sięgają kwoty nie mniejszej niż 450 tysięcy złotych. Ich łupem padała głównie gotówka, biżuteria, a także broń – dodaje mł. insp. Monika Chlebicz.
Wszyscy aresztowani w tej sprawie mężczyźni (w wieku od 28 do 45 lat) mają przeszłość kryminalną i są notowani głównie za przestępstwa przeciwko mieniu. Na terenie naszego województwa włamali się dwukrotnie - do parafii w gminie Janowiec Wlkp. oraz w powiecie brodnickim.