Zanim wyjadę na urlop, odhaczę te punkty z policyjnej listy. Złodziej nie ma szans

i

Autor: KPP w Świeciu

Bezpieczeństwo

Zanim wyjadę na urlop, odhaczę te punkty z policyjnej listy. Złodziej nie ma szans

2024-07-14 10:07

Jak nie pozwolić na to, by nasz dom czy mieszkanie zostało splądrowane pod naszą nieobecność? Wakacje to żniwa dla złodziei. Policjanci radzą, jak się zabezpieczyć przed ich wizytą, zanim wyjedziemy na urlop.

Policjanci radzą, jak nie dać się okraść podczas urlopu

Żebyśmy, będąc na wakacjach, nie zastanawiali się gorączkowo, czy na pewno zamknęliśmy okna i żeby powrót do domu z wakacji był tak samo przyjemny jak urlop, policjanci ze Świecia podzielili się sprawdzonymi patentami na zabezpieczenie domów i mieszkań przed wyjazdem.

- Zastosowanie się do poniższych wskazówek pomoże uchronić się przed prawdopodobieństwem włamania, kradzieży czy też awarii domowych instalacji - zapewniają.

Zrób to koniecznie przed wyjazdem na urlop. To odstraszy złodzieja

Listę można wydrukować i odhaczać w dniu wyjazdu podobnie jak robimy czasem z listą rzeczy, które mamy do spakowania. Dobrze, by weszło nam to w nawyk przed każdym, nawet krótkim urlopem.

  1. Sprawdź, czy okna i drzwi zostały dobrze zamknięte. Rada ta dotyczy zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych oraz mieszkań na parterze.
  2. Wzmocnij zabezpieczenia. Jeżeli np. zamek czy też kłódka nie działają prawidłowo, niech planowany wyjazd będzie okazją do ich naprawy lub wymiany. To bardzo ważne, gdyż podczas sezonu urlopowego, złodzieje stają się bardziej aktywni.
  3. Jeżeli masz taką możliwość, poproś zaufanego sąsiada o dozór nad domem lub mieszkaniem podczas Twojej nieobecności.
  4. Zakręć kurki i zawory. Wyjeżdżając na dłużej, odetnij dopływ wody do mieszkania. W przypadku awarii instalacji pomoże to uniknąć zalania. Jeśli w mieszkaniu masz instalację gazową, trzeba również odciąć dopływ gazu. Warto także odłączyć od zasilania urządzenia elektryczne: pralkę, zmywarkę czy telewizor.
  5. Nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej przeszuka najpierw te miejsca, zanim dokona włamania do twego domu.
  6. Wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników.
  7. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „będę za dwie godziny albo wracam jutro”, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste.

Przed wyjazdem na urlop spisz numery fabryczne cennych przedmiotów w domu, sfotografuj je

Nie ryzykuj:

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii,
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą cię słyszeć obcy,
  • ubezpiecz swój dom czy mieszkanie,
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku,
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, obrazy itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie,
  • bądź dyskretny – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwal się celem podróży, a zdjęcia opublikuj już po powrocie do domu.
W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta
Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Hulajnoga elektryczna zniknęła, a policjanci z Bydgoszczy szukają tego mężczyzny. Rozpoznajesz go?