Do rozkopanych placu Kościeleckich oraz placu Wolności dołączy Rybi Rynek. To część dużych i wyczekiwanych zmian w Salonie Bydgoszczy. 19 lipca miasto ogłosiło przetarg na realizację drogowego zakresu inwestycji. Prace zajmą około roku. W tegorocznym budżecie są na to ponad 3 mln zł.
- Konsekwentnie zmieniamy Salon Bydgoszczy – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Mimo ograniczenia naszych własnych dochodów, pozyskujemy zewnętrzne fundusze, wypracowujemy z ekspertami najlepsze rozwiązania i wcielamy w życie opracowane projekty. Rybi Rynek to już kolejne miejsce w sercu Bydgoszczy, które zachęci do spędzania wolnego czasu bydgoszczan oraz turystów. Pozwoli na organizację ciekawych wydarzeń plenerowych przez cieszący się olbrzymią popularnością Teatr Kameralny. Zrewitalizowany plac otworzy też nowe możliwości działań dla Miejskiego Centrum Kultury, które przy Rybim Rynku ma zacumowaną barkę-muzeum oraz Muzeum Okręgowego. To także kolejny element naszego zwrotu ku Brdzie, na którym budujemy nasz turystyczny potencjał - dodaje.
Co się zmieni na Rybim Rynku w Bydgoszczy? Znamy plan rewitalizacji
Miasto chce wymienić konstrukcję nawierzchni placu, zbudować odwodnienie liniowe, na nowo zagospodarować zieleń i postawić na placu elementy małej architektury. Po przebudowie Rybi Rynek będzie pełnił funkcje placu publicznego przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego.
W rogach placu od strony spichrzy zostaną posadzone lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Wszystkie drzewa zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi o konstrukcji ze stalowych profili. Dzięki temu korzenie będą zabezpieczone, a woda deszczowa łatwiej do nich dotrze.
Nowości drogowe na Rybim Rynku. Co się zmieni dla kierowców?
- Ulica Grodzka na obszarze objętym opracowaniem zachowa swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów.
- Zaprojektowano zawężenie jezdni, co pozwoli na poszerzenie powierzchni przeznaczonych dla ruchu pieszego.
- Na chodnikach ułożone mają być granitowe płyty z kamiennymi opaskami. Na jezdniach - typowa dla Starego Miasta kostka kamienna.
- W ramach prac przebudowany zostanie także odcinek ul. Przy Zamczysku od Grodzkiej do rewitalizowanego placu Kościeleckich oraz Malczewskiego/Grodzka (od Starego Rynku do Mostowej). Drogowcy pojawią się też na ulicach Przyrzecze, Zaułek, Jana Kazimierza, Malczewskiego i Pod Blankami.
Na zrewitalizowanym Rybim Rynku restauracje będą mogły rozstawiać letnie ogródki. O to, by stworzyć właściwy klimat na odnowionym placu, upomniała się Rada ds. Estetyki. Na etapie przygotowania projektu miała szereg uwag. Dotyczyły one między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej, ustawienia kutych lamp. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.
Zmiany na Rybim Rynku: nowa rzeźba i ciekawa iluminacja
Kiedy już drogowcy zrobią swoje, na Rybim Rynku pojawią się elementy nawiązujące m.in. do historii tego zakątka Bydgoszcz.
- Przy nabrzeżu stanie żuraw przypominający o dawnym porcie oraz rzeźba kobiety sprzedającej śledzie.
- Zmieni się forma przystanku tramwaju wodnego, żeby nawiązywał do strefy staromiejskiej.
- Budynek spichrzy zyska iluminację.
Niedawno rewitalizację przeszedł Rynek w Starym Fordonie. Wciąż robi wrażenie na bydgoszczanach.