Afera paszportowa w Inowrocławiu. Są zarzuty dla dwóch pracowników. Wystawiali fałszywe paszporty ludziom z półświatka

i

Autor: KPP w Bydgoszczy

na sygnale

Afera paszportowa w Inowrocławiu. Urzędnicy wystawiali fałszywe paszporty ludziom z półświatka

2024-06-13 15:05

1 lipca tymczasowo zostanie zamknięty punkt wydawania paszportów w Inowrocławiu. Dwóch pracowników usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy. Aferę komentuje Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski. - To sprawa rozwojowa, bardzo szeroka - mówi. Śledczy sprawdzają aż 8 tys. paszportów.

Sprawę, której częścią są byli pracownicy urzędu wojewódzkiego, prowadzi prokuratura w Katowicach. To leży u podstaw decyzji, jaką podjął Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski o tymczasowym zamknięciu punktu paszportowego w Inowrocławiu i zmianie procedur przy składaniu wniosków paszportowych. Zalecił to prokurator. Do nieprawidłowości miało dochodzić w latach 2018 – 2022.

Prokuratura bada 8 tys. paszportów. Urzędnicy z Inowrocławia wystawiali fałszywe dokumenty ludziom z półświatka

- Dwie osoby mają postawione zarzuty poświadczenia nieprawdy, wydawania dokumentów na fałszywe dane - mówi Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski. - Mówiąc wprost: widziały osoby inne niż rzeczywiście przed nimi stały. To sprawa rozwojowa, szeroka, związana z wystawianiem paszportów nie na przypadkowe osoby, tylko ludziom zwiazanym ze światem przestępczym, które występują w dużych śledztwach - dodaje.

Znaleziono kilka paszportów wystawionych w ten sposób, ale śledczy badają 8 tys. dokumentów. Wobec pozostałych pracowników z Inowrocławia nie ma zastrzeżeń.

Sprawy paszportowe będzie można teraz załatwić na przykład w Bydgoszczy. Będą też duże i potrzebne zmiany w punktach paszportowych.

- Wcześniej były popełnione błędy polegające na tym, że jedna osoba przyjmowała wniosek i była sama w pomieszczeniu. Procedura, która będzie obowiązywała teraz, uniemożliwi to. Urzędnik nie może przebywać sam na sam z wnioskodawcą. Musi funkcjonować już nawet elementarna, wewnętrzna kontrola w postaci obecności innego urzędnika. W takim układzie ewentualny proceder związany z jakimkolwiek przestępstwem wymagałby zmowy większej liczby osób, przez co stawałby się skomplikowany - wyjaśnia Michał Sztybel.

Inowrocław. Urzędnicy z zarzutami stracili pracę, jeden jest w areszcie

Jeden pracownik z Inowrocławia podejrzewany o poświadczenie nieprawdy trafił do aresztu i został zwolniony, drugi też stracił pracę. Pozostałym zaproponowano przeniesienie do bydgoskiego urzędu. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie zamknięty punkt paszportowy w Inowrocławiu.

- Do czasu zbudowania zespołu, do czasu aż będziemy mieli pomieszczenia, które będą gwarantowały pełną transparentność i uczciwość urzędników, punkt będzie zamnięty - mówi Michał Sztybel.

Tak zmienił się Stary Rynek w Bydgoszczy

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?