Niedawno informowaliśmy o niezwykłym odkryciu archeologicznym. Natrafiono na 50 grobów starożytnych gotów. Cmentarzysko jest w Starej Rzece pod Świeciem. To nie koniec wyjątkowych znalezisk w lasach na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Archeolodzy już mają kolejny skarb. I nad odkryciem cmentarzyska, i przy nowym znalezisku pracował m.in. Olaf Popkiewicz, archeolog i twórca programu „Poszukiwacze historii”. Za sprawdzenie, co kryje ziemia w tym miejscu, wziął się z ekipą z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Skarb archeologiczny w lasach Nadleśnictwa Osia pod Świeciem. To teren Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
- Możemy znowu przekazać wspaniałą wiadomość dotyczącą kolejnego odkrycia - informują pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Tym razem w lasach Nadleśnictwo Osie niezastąpiony Olaf Popkiewicz trafił na kolejny skarb archeologiczny. W trakcie badań powierzchniowych, prowadzonych w ramach działań parku, odkrył depozyt 14 srebrnych monet króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, pochodzących z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych XVIII wieku - dodają.
Specjaliści mówią, że te monety przed wiekami miały znaczną wartość. Można było za nie nabyć około dwustu kur lub 180 kg wołowiny. W lesie znalazły się najpewniej wcale nie przypadkiem. Nikt ich nie zgubił, raczej celowo ukrył duże pieniądze.
Jak Olaf Popkiewicz znalazł srebrne monety sprzed wieków w lesie w województwie Kujawsko-Pomorskiem?
Olaf Popkiewicz opowiada o znalezisku na jednym ze swoich filmów na profilu na YouTube. Pokazuje na nim szczęśliwy moment znalezienia monet. Pierwsza leżała bardzo płytko, na wierzchu, w liściach. Obok ktoś nieco wcześniej kopał rów odwadniający. Może przy okazji odsłonił skarb, ale nie miał pojęcia lub nie zauważył, z czym ma do czynienia. Archeolog odkopał monety, odsuwając piasek i liście dłońmi.
Na nagraniu słyszymy, że znalezione monety to równowartość dwóch miesięcznych pensji mistrza ciesielskiego w osiemnastowiecznych Prusach. Zostaną poddane konserwacji.